شرکت ژاپنی Mitutoyo تولید کننده ابزارهای اندازه گیری و فن آوری های مترولوژی از برندهای قدیمی تولید کننده این تجهیزات است که فعالیت خود را در سال ۱۹۳۴ با تولید میکرومتر آغاز کرد. این شرکت متعاقب گسترده شدن دامنه محصولات و تجهیزات اندازه گیری و ارتقای فن آوری شان، خود را به روز کرد و چه بسا خود مبتکر و پیشگام در خلق ابداعات نوین در محصولات جدید خود بود. تولید مقایسه گر نوری و ماشین های اندازه گیری CMM از جمله دستاوردهای میتوتویو (Mitutoyo) در این دوره به شمار می روند. این شرکت همچنان به توسعه فن آوری خود ادامه داده و اکنون محصولاتی بر اساس تکنولوژی ها و سیستم های مترولوژی کامپیوتر مبنا تولید می کند که می توانند به شبکه های متکثر اتصال یافته و تبادل اطلاعات کنند.

شرکت در سال ۱۹۶۳ دفتر خود در آمریکا را نیز افتتاح کرد و از آن زمان محصولات باکیفیت با دقت و دوام بسیار بالا نظیر ابزارهای اندازه گیری، ابزارها و تجهیزات با شبکه های توزیع تولید کرده است. توسعه نرم افزارها و خدمات پشتیبانی و تأمین ساختارهای اندازه گیری مترولوژیک جامع از جمله دستاوردهای Mitutoyo در آمریکا بوده است.

تولید محصولاتی نظیر گیج بلاک، مقایسه گرهای الکتریکی خازنی، ماشین های سورت و بسته بندی، انواع کولیس با تکنولوژی های متفاوت در سایزهای مختلف، میکرومترهای نشان گر، اسنپ متر، ماشین های بازرسی، نشان گرهای شماره گیری الکتریکی، زبری سنج، یونیت های مقیاس خطی و بسیاری محصولات دیگر پشتوانه Mitutoyo در طول سالیان متمادی فعالیت، بازار جهانی این محصولات را تحت تأثیر قرار داده و اکنون این شرکت از برندهای صاحب اعتبار در تولید این دست محصولات به شمار می رود.

این شرکت ژاپنی در حال حاضر تولید کننده محصولات متنوعی است که در ادامه به معرفی برخی از آن ها بسنده می شود. محصولات معرفی شده عمده تولیدات و آن دسته از محصولاتی هستند که در بازار جهانی و به ویژه بازار داخلی با اقبال و توجه گسترده تری مواجه شده اند:

– میکرومتر (Micrometer): شرکت میتوتویو تولید کننده میکرومتر در انواع میکرومتر خارجی (Outside Micrometer) و میکرومترهای ویژه (Special Micrometer) می باشد. میکرومترهای خارجی به نوبه خود در سری های زیر تولید می شوند:

– میکرومتر دیجیتال با دقت (High Accuracy Digimatic Micrometer) بالا که دارای دقت بالا و تا یک ده هزارم میلیمتر است.

– میکرومتر خارجی دیجیتال (Digimatic Outside Micrometer) با درجه بندی یک هزارم میلیمتر و در انواع مختلف نظیر ساده، ضد آب و اقتصادی تولید می شود.

– میکرومتر انگشتی چرخ دنده (Ratchet Thimble Micrometer) با ساختار یکپارچه و قابلیت کاربردی آسان. از این میکرومتر تولیدی میتوتویو می توان به سادگی با یک دست استفاده کرد.

– میکرومتر خارجی با پوشش عایق حرارتی که در محیط هایی استفاده می شود که حرارت بخش پایدار فرایندهای شان می باشد.

– میکرومتر خارجی با دامنه اندازه گیری بالا که تا ۱۰۰۰ میلیمتر را اندازه گیری می کند.

– میکرو متر خارجی شمارنده (Count Outside Micrometer) که دارای شمارنده مکانیکی با دقت یک صدم میلیمتر است و تا ۲۵۰ میلیمتر را اندازه گیری می کند.

– میکرو متر خارجی غیر چرخشی اسپیندل

– میکرومتر خارجی مجهز به نشانگرهای شماره گذاری، که در آن اندازه گیری از طریق این نشان گرها انجام می شود. این محصولات Mitutoyo برای اندازه گیری پیوسته و در حجم انبوه بسیار کاربردی می باشد.

میکرومترهای ویژه دیگر محصولات میتوتویو محسوب می شوند که در انواع زیر تولید و به مشتریان عرضه می شوند:

– میکرومتر خارجی از نوع کولیس (Caliper Type Outside Micrometer) برای اندازه گیری موقعیت ها و چرخ دنده هایی استفاده می شود که به راحتی در دسترس نیستند.

– میکرومتر چرخ دنده ای ثابت قلاویزدار

– میکرومتر قابل تغییر قلاویزدار که بر حسب شکل قلاویز قابل تغییر می باشد.

– میکرومتر غیر چرخشی اسپیندل/ قابل تغییر که با توجه به داشتن ۷ چرخ دنده امکان اندازه گیری اشکال مختلف را به مشتری می دهد.

– میکرومتر ضخامت دندان

– میکرومتر غیر چرخشی اسپیندل

– میکرومتر صفحه فلزی U شکل که برای اندازه گیری شیت های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد.

– میکرومتر نقطه ای (Point Micrometer) برای اندازه گیری سطوح مخروطی شکل استفاده می شود.

– میکرومتر Hub که برای اندازه گیری طول و ضخامت گام های لوله استفاده می شود.

– میکرومتر سیمی (Wire Micrometer)

– میکرومتر هد (Micrometer Head): این محصولات شرکت ژاپنی Mitutoyo در سری های MHT ،MHC ،MHS ،MHA ،MHM ،MHN و نظایر آن تولید می شوند. مدل بندی این محصولات بر اساس دامنه اندازه گیری، قابلیت کاربردی و سهولت عملکردی انجام شده است و هر فیلد صنعتی و خدماتی بسته به نیاز خود بهترین مدل از این میکرومتر هدها را برمی گزیند.

– کولیس (Caliper): کولیس ها از رایج ترین و پرکاربردترین ابزارهای اندازه گیری در فرایندهای صنعتی به شمار می روند و کمترین مرکز تولیدی را می توان یافت که این ابزار در آن یافت نشود. کولیس های تولیدی میتوتویو دقت و دوام بالا، و بازه های کالبیراسیون بیشتری را اقتضا می دارند و به همین دلیل نظر مشتریان را به خود جلب کرده اند. برخی از کولیس های این شرکت به شرح زیر معرفی می شوند:

– کولیس Super Caliper که ضد آب بوده و کارکرد ارتقا یافته نسبت به مدل های مشابه دارد

– کولیس ABS ضد خنک کننده که در سایت های کاری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد

– کولیس ABS دیجیتالی با صفحه نمایشگر LCD

– کولیس ورنیه (Vernier Caliper) که مستعمل ترین نوع کولیس در مراکز متنوع است

– کولیس شماره دار (Dial Caliper) با دقت یک صدم میلمیتر

– ابزارهای اندازه گیری ارتفاع (Height Measuring Tools): که برای اندازه گیری قد و طول استفاده می شوند. این محصولات میتوتویو در انواع گیج دیجیتالی ارتفاع (Digimatic Height Gage)، گیج دیجیتالی ارتفاع از نوع ABS، گیج ارتفاع استاندارد، ابزارهای اندازه گیری دقیق ارتفاع و گیج ارتفاع ورنیه تولید می شوند. هر یک از این محصولات مطلوب مشتریان خاص خودش است.

– ابزارهای اندازه گیری عمق (Depth Measuring Tools): که در انواع گیج دیجیتال عمق، میکرو چک کننده های عمق، میکرومترهای عمق سنج میله ای قابل تنظیم (Interchangable Rod Type Depth Micrometer)، میکرومترهای عمق سنج لوله ای، گیج عمق سنج (Depth Gage)، گیج عمق سنج با شمارنده، و گیج عمق سنج دیجیتالی از جمله این سری محصولات Mitutoyo به شمار می روند.

– ابزارهای اندازه گیری عمق داخلی (Inside Diameter Measurement Tools): که در انواع سوراخ سنج، Holtest، میکرومتر داخلی لوله ای، میله ای و قابل تنظیم تولید می شوند.

محصولات معرفی شده، فقط بخش محدودی از طیف گسترده محصولات شرکت میتوتویو (Mitutoyo) به شمار می روند و در نوشتارهای بعدی سایر محصولات این شرکت نظیر اینکودرها و سنسورها نیز معرفی خواهند شد. گروه صنعتی کاسپین به عنوان نماینده فروش محصولات شرکت ژاپنی میتوتویو آماده انجام هر گونه همکاری در ارائه خدمات و محصولات این شرکت، معرفی و مشاوره، خدمات آموزشی و نصب و راه اندازی و به طور کلی تمامی مواردی است که به تأمین و تجهیز مراکز صنعتی و خدماتی مشتریان گرامی به محصولات میتوتویو (Mitutoyo) مربوط است.

لینک سایت میتوتویو

   کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,435
فهرست