از میان برندهای تولید کننده نیمه هادی ها (Semiconductor)، دیودها و تریستورها، برند IXYS شهرت و اعتبار ویژه ای دارد. این برند قدیمی محصول ادغام سه مجموعه سابقا تولیدکننده این دست محصولات به نام های Westcode، littelfuse و IXYS می باشد. شرکت وستکد (WESTCODE) فعالیت خود را از میانه دهه ۱۹۲۰ در زمینه تولید نیمه هادی ها آغاز کرد. از سوی دیگر شرکت Littelfuse تولید کننده انواع فیوزهای حفاظتی نیز در همین اثنا شروع به فعالیت و تولید نمود. این دو شرکت به ترتیب در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۷ تحت مالکیت شرکت IXYS درآمدند و به این ترتیب فعالیت این سه مجموعه ضمن گسترش یکپارچه گردید. شرکت آمریکایی IXYS که در سال ۱۹۸۳ فعالیت خود را آغاز نمود تولید کننده انواع نیمه هادی ها از جمله سیلیکون های متال اکسید (MOS)، ترانزیستور و نظایر آن است. با استفاده از این ابزارها می توان ولتاژ و جریان های بالای الکتریکی را تبدیل به انرژی یکنواخت و منظم گرداند. مدارهای یکپارچه تولیدی IXYS را نیز در رابط های آنالوگ، سیگنال ترکیبی و دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند.

این پشتوانه فنی و سابقه دیرین در تولید انواع نیمه هادی ها، در کنار نمایندگی های متعدد و مراکز فروش پرشمار وستکد را تبدیل به برندی صاحب نام در جهان کرده است و مشتریان ضمن سهولت در تهیه محصولات مختلف WESTCODE اغلب از کیفیت و دوام بالای این محصولات نیز رضایت داشته اند. شرکت IXYS در حال حاضر در کشورهایی چون برزیل، کانادا، استرالیا، روسیه، چین، هند، پاکستان، کره جنوبی، مالزی، تایوان و ترکیه دارای مراکز توزیع است و همین امر برقراری ارتباط های منطقه ای جهت تسریع فرایند تأمین محصولات این شرکت را بسیار آسان تر نموده است. در ادامه به معرفی برخی از محصولات این شرکت می پردازیم:

– دیودها (Diods): شرکت Littelfuse تولید کننده انواع دیودها در سری های متنوع است که تقریبا پاسخگوی تمامی نیازهای مقتضی بر حسب سفارشات مشتریان در زمینه این محصول می باشند. دیود رکتی فایر (Rectifier Diode) از جمله این محصولات است که در انواع متعدد قابلیت انسداد ولتاژها از ۴۰۰ وات تا ۶۰۰۰ وات و تقلیل و کنترل آن ها به حداکثر ۲ کیلو وات را دارا هستند. سری های Stud rectifier diodes و Capsule rectifier diode از جمله این محصولات به شمار می روند.

دیودهای سریع (Fast Recovery Diodes) از جمله دیودها با قابلیت بازیابی شونده سریع شرکت Littelfuse هستند که مکمل های ضروری برای سوئیچ کردن ابزار به شمار می روند و بیشتر همچون یک مبدل انرژی مدرن عمل می کنند. این ابزارها با استفاده از فن آوری سیلیکونی آلیاژی و شناور از اتصالات فشرده بهره می گیرند و به این ترتیب محصولاتی با قدرت عملکردی بالا محسوب می شوند. این محصولات به عنوان دیودهای غیر موازی در تریسوترهای خاموشی و اینورترهای تریستوری سریع مورد استفاده قرار می گیرند و در دو سری Stud fast recovery diode و Capsule fast recovery diode تولید می شوند.

دیودهای سریع در انواع soft و فوق سریع (Extra fast recovery diodes) نیز تولید می شوند. از دیگر دیودهای سریع می توان به دیودهای پرقدرت سونیک (High power sonic fast recovery diodes) نام برد که در سری HP تولید و روانه بازار می شوند. این محصولات در انواع ۱/۷ تا ۴/۵ کیلووات و ۲۰۰ تا ۲۵۰۰ آمپر تولید و بسته به نیاز مشتری تهیه و تأمین می شوند.

– تریستور (Thyristor): تریستور از دیگر محصولات شرکت IXYS به شمار می رود و این محصول نیز همچون دیودها در انواع متنوع مناسب برای کاربردهای گوناگون تولید می شود. تریستور کنترل فاز شرکت westcode از جمله این محصولات است که دارای طراحی استاندارد و جامع است. شرکت IXYS UK Westcode Ltd از تأمین کنندگان عمده تریستور کنترل فاز در حوزه های کاربردی نظیر درایوهای DC، سیستم های دریایی/ راه آهن، ذوب القایی، مبدل های انرژی بادی، تأمین کننده های انرژی الکترومکانیکی و استارترهای نرم افزاری به شمار می رود. تریستورهای خاموش شونده سریع از دیگر محصولات وستکد هستند که دارای ساختار گیت های بازسازی کننده هستند که فرایند سوئیج را به بهترین شکل و با کمترین ضریب خطا انجام می دهند. این محصولات در اینورترها، درایو DC و UPS ها مورد استفاده قرار می گیرند. تریستورهای Distributed Gate از دیگر نمونه تریستورهای IXYS هستند و از این حیث شرکت IXYS از سرآمدان درفن آوری گیت توزیعی محسوب می شود. طراحی منحصر به فرد و طول عمر بالای این محصولات باعث شده است که این تریستورهای Littelfuse قابلیت کاربردی بالا، سرعت زیاد و در عین حال سعوط ولتاژ پایینی داشته باشند. این محصولات در گرمایش القایی، تأمین انرژی، و اینورتور ها و مبدل های فرکانس بالا کاربرد زیادی دارند.

از دیگر محصولات شرکت westcode می توان به تریستورهای نامتقارن (Asymmetric Thrystor) اشاره کرد که تا ولتاژ ۲۸۰۰ ولت تولید و روانه بازار می شوند. این محصولات westcode تایم روشن شدن بسیار سریعی داشته و نرخ جریام در آن ها بسیار بالا و تا ۱۰۰۰ آمپر می باشد. پالس تریستورها (Pulse Thrystores) از دیگر محصولات Littelfuse هستند که شکل بهینه شده تریستورهای Turn-off به شمار می روند. این محصولات تا ولتاژ ۲/۵ کیلو وات و جریان ۱۵۰ کیلو آمپر تولید می شوند.

اما شاید پرکاربردترین تریستورهای تولیدی IXYS تریستورهای ولتاژ متوسط این شرکت باشند. طول عمر این محصولات به گونه ای طراحی شده است که بیشترین تعادل میان هدر رفت انتقال، هدر رفت ارتباطات و زمان خاموش شدن برقرار شود و به این ترتیب حداکثر میزان کنترل و رسیدگی انرژی تا فرکانس ۴۰۰ هرتز ایجاد می شود. این محصولات در ولتاژهای ۳/۲ تا ۶/۵ کیلو وات در ابعاد سیلیکونی از ۳۸ تا ۱۰۰ میلیمتر تولید می شوند و همین امر استفاده از این محصولات را در مبدل های انرژی نظیر درایوهای ولتاژ DC، استارت های ولتاژ متوسط و فیلدهایی نظیر HVDC، کامپنسیتورهای استاتیک VAR و سوئیچ های انتقال را بسیار پرکاربرد می گرداند.

 ماژول های دیود و تریستور: از دیگر محصولات Littelfuse هستند که متناسب با ۹ استاندارد مقتضی تولید شده و ساختار تماسی پرفشار دارند و همین امر قابلیت و اتکای کاربردی آن ها را بسیار بالاتر می برد. این ماژول ها دارای ولتاژ RPM و DRM تا ۳۶۰۰ ولت هستند، صفحه پایه شان دارای حفاظ ایمن است، طراحی آن به لحاظ فنی و مکانیکی ساده است و در عین حال قابلیت کاربردی بالایی دارد، و اسمبل کردن آن روی تجهیزات آسان و سریع است. این محصول westcode نیز در مدل ها و سری های متنوع تولید می شود که بهره گیرندگان به فراخور نیاز خود می توانند بهترین مدل را برای فن آوری ها و فرایندهای خود برگزینند.

شرکت IXYS با وجود عمر حدود سه دهه ای خود با توجه به نگاه مبتکرانه و فن آورانه مدرن، توانست بسیار سریع با اقتضائات بازار رو به رشد جهانی مطابقت یافته و جای پایی محکم در میان رقبای تولید کننده محصولات مشابه بگذارد. مالکیت شرکت های قدیمی نظیر وستکد (WESTCODE) و LITTELFUSE ظرف همین بازه زمانی کوتاه نشان گر افق رو به گسترش این شرکت در ارتقای فن آوری ها و محصولات به شمار می رود. گروه صنعتی کاسپین به عنوان نمایندگی فروش و ارائه خدمات IXYS آماده است سفارشات مشتریان در خصوص محصولات این شرکت را در اسرع وقت به مناسب ترین شیوه پاسخ دهد و نیازهای ایشان را به بهترین نحو رفع نماید.

لینک سایت IXYS

   کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,086
فهرست