اتوماسیون صنعتی فرآورده هایی را شامل می شود که در راستای کاهش دخالت گری نیروی انسانی و اتوماتیزه شدن فرایندهای صنعت مورد استفاده و بهره گیری قرار می گیرند. شرکت میتسوبیشی الکتریک از مجموعه های نام آشنا در زمینه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی قلمداد می شود و محصولات این شرکت در بازار ایران نیز بسیار پر رونق است. علی الخصوص کنترلرهای قابل برنامه ریزی یا PLC ها و نیز رابط های انسان و ماشین یا HMI ها محصولاتی هستند که بیش از سایر فراورده های اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی مورد استقبال بازار قرار گرفته اند.
از این رو و در راستای معرفی بهتر این دسته محوصلات شرکت میتسوبیشی، شرحی از انواع مدل های PLC ها و HMI های این شرکت ارائه می گردد:
پی ال سی (PLC) های تولیدی شرکت میتسوبیشی الکتریک متناسب با نیازهای مشتریان و در انواع و مدل های متعدد ساخته می شوند. از اینرو می توان گفت تقریباً مشتری ای یافت نمی شود که نتواند نیاز صنعتی خود را با رجوع به یکی از مدل های PLC شرکت میتسوبیشی رفع نکند.

محصولات PLC این شرکت مدل MELSEC سری های متعددی را شامل می شود که به شرح زیرند:

–    PLC MELSEC سری IQ-R: این سری جزو کنترلرهای سری متوسط تا بزرگ می باشد که میزان بهره وری را بسیار افزایش می دهد و از این رو در صنایع رقابتی بسیار پرکاربرد است. PLC سری IQ-R با کاهش TCO، افزایش میزان اتکا به خود و استفاده های مکرر از ارزیابی های موجود می تواند به این مهم یاری رساند. PLC های سری IQ-R دارای CPU، پشتیبان پاور، ماژول ورودی/ خروجی I/O، ماژول آنالوگ، ماژول ضد سرعت و … است.

–    PLC MELSEC سری SEC-Q: این سری از PLC های میتسوبیشی نیز با استفاده از قابلیت های خود باعث بهبود عملکرد و سیستم ماشین خواهند شد. این سری دارای سرعت و دقت بالا، و قدرت پردازش بالا و در حجم زیاد است. CPU این سری از PLC خود را با هر کاربردی تناظر می دهند. پشتیبان پاور این PLC به منظور فراهم کردن برق برای CPU، ورودی، خروجی، و سایر ماژول ها مورد استفاده قرار می گیرد. ماژول های ورودی و خروجی نیز سیگنال های کوچک را به سیستم کنترل منتقل می کنند. ماژول های حرکتی/ موقعیتی این سری از PLC ها نیز دارای سیستم کنترلی بسیار سریع و دقیق بوده و در عین حال برنامه ریزی بسیار ساده ای را دارا هستند. ماژول های اطلاعات شبکه نیز امکان تبادل اطلاعات با پایگاه داده MES را فرهم می کنند.

–    PLC MELSEC سری IQ-F: این سری از محصولات PLC شرکت میتسوبیشی دستخوش تغییرات بسیار شده و در حال حاضر در سطح ارتقا یافته ای قرار دارند. PLC های سری IQ-F دارای کارکردها و سرعت عمل و دقت بالا بوده و دارای محیط مهندسی ارتقا یافته با تنظیمات پارامتری در نرم افزار مهندسی GXW3 می باشند. این سری از تجهیزات PLC شرکت میتسوبیشی دارای ماژول های شبکه، ماژول های ورودی خروجی پرسرعت، ماژول های آنالوگ و ترکیبی از محصولات پیرامونی نظیر اتصالات، ماژول های ورودی خروجی و هاب های صنعتی است.

–    PLC MELSEC سری L: طرز استفاده و سهولت کار با این سری از محصولات PLC شرکت میتسوبیشی بسیار خوب است. این سری ها هم برای نصب و عملکرد سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. سری L با توجه به کارکردهای متنوع ورودی/ خروجی هایش به اثربخشی و کارایی عملکردها بسیار کمک کرده است. قابل اتکا و اطمینان بودن، انعطاف پذیری و استفاده آسان از ویژگی های این سری از PLC های میتسوبیشی بوده است. این محصولات در کاربردها و زمینه های متنوع قابل استفاده می باشند.

–    PLC MELSEC سری Q: با توجه به افزایش سرعت انتقال داده ها و اطلاعات انتظار صنایع امروز افزایش بهره وری و کاهش نیاز به نیروی انسانی در فرایند تولید را بالا برده است. PLC های سری Q شرکت میتسوبیشی دقیقاً دارای چنین ویژگی هایی هستند. سرعت پردازش بالای این نوع از کنترلرها علی رغم سایز و ابعاد کوچک شان آثار مشهودی در افزایش بهره وری فرایندهایی شده است که از این سری از PLC ها بهره می برند. این فراورده دارای ماژول های اندازه گیری انرژی می باشد که اطلاعات انواع انرژی ها را اندازه گیری و بازرسی می کند. ماژول مونیتورینگ عایق ها نیز خرابی عایق ها را مونیتورینگ و بازرسی می کند.

–    PLC MELSEC سری F: سری MELSEC-F از PLC های میتسوبیشی نیز قابلیت های خاص خود را داراست که از جمله آن می توان به انعطاف پذیری و تنوع پذیری کاربردی آن اشاره کرد. این سری PLC پشتیبان پاور، CPU، و ورودی/ خروجی ها را در یک جعبه جای می دهد. همچنین با توجه به امکانات نظیر ورودی/ خورجی ها، آنالوگ ها و ماژول های موقعیتی و … دارای طیف وسیعی از کاربردها می باشد. این سری خود شامل سه مدل است؛ مدل FX3U/FX3UC یا کنترلر با قابلیت بالا، مدل FX3G/FX3GC یا مدل استاندارد و مدل پایه یا FX3S که هر کدام بسته به نیاز کاربردی مشتریان قابلیت استفاده دارند.

–    PLC MELSEC سری QS/WS: این سری از PLC ها دارای سیستم ایمنی بسیار قوی می باشند و از طریقشان نه تنها وقایع تصادفی به صفر می رسند بلکه اصولا ضریب ریسک از طریقشان به صفر می رسد. این سری از PLC های میتسوبیشی دارای سیستم کنترل و ایمنی خوبی می باشند که خطاها را سریع شناسایی و تحت کنترل قرار می دهد. سری QS/WS از PLC های میتسوبیشی دارای کنترلرهای قابل برنامه ریزی ایمن و ماژول های رله ای ایمن می باشند.
شرکت میتسوبیشی دارای انواع PLC در سری ها و مدل های دیگر نیز می باشد که موارد فوق به جهت کاربرد و بازار گسترده تری که دارند معرفی گردیدند. اما PLC ها طبیعتاً نیازمند به نرم افزارهای عملکردی مهندسی نیز می باشند. شرکت میتسوبیشی در زمینه طراحی و تولید نرم افزارهای مهندسی نیز دارای قابلیت بالا بوده و انواع نرم افزار متناسب با نیاز تجهیزات اتوماسیون صنعتی به بازار ارئه کرده است.

در ادامه برخی از این نرم افزارها که مربوط به برنامه ریزی و طراحی عمکلرد PLC ها می باشد معرفی می گردند:

–    نرم افزار IQ WORKS: این نرم افزار برای برنامه ریزی PCL و MOTION CONTROL ها و GOT ها مورد استفاده قرار می گیرد.
–    نرم افزار MX Sheet: این نرم افزار بسیار ساده بوده و با نرم افزار اکسل کار می کند. این نرم افزار به سادگی اطلاعات را کنترل، جمع آوری و پایش می کند و در صورت نیاز تنظمیات PLC را پیکربندی می کند.
–    نرم افزار MX Component: این نرم افزار در پردازش ارتباطات از PC و تبلت به PLC را بسیار تسهیل می کند.
شرکت میتسوبیشی از برجسته ترین واحدهای تواید کننده تجهیزات اتوماسیون صنعتی، خصوصاً PLC ها می باشد و از این حیث در بازار جهانی جایگاهی بی بدیل دارد. بازار داخلی نیز در سال های اخیر بسیار تحت تأثیر محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی بوده است و از این حیث معرفی محصولات این شرکت جزوی از دستور کار ما جهت آشنایی بیشترین کاربران و مشتریان محترم قرار گرفته است. گروه صنعتی کاسپین آمادگی دارد در صورت نیاز مشتریان هر گونه تعامل با شرکت میتسوبیشی را، از دریافت اطلاعات تا خرید محصولات اتوماسیون صنعتی و دریافت خدمات، به انجام برساند.

لینک سایت میتسوبیشی 

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (2 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,184
فهرست