شرکت Fluke Process Instruments که می توان به اختصار آن را شرکت Fluke نامید از تولید کنندگان ابزارهای اندازه گیری دمای صنعتی به شمار می رود. این شرکت خود از ادغام سه شرکت رایتک (Raytek)، ایرکن (Ircon) و دیتاپک (Datapaq) شکل گرفته و تأسیس یافته است به طوری که اگر مجموع سوابق این سه شرکت را با هم جمع بزنیم می توانیم ادعا کنیم که شرکت Fluke Process Instruments پشتوانه ای تا حدود ۲۰۰ سال سابقه در زمینه تولید انواع ابزارهای غیر تماسی اندازه گیری دمای مادون قرمز و پروفیل های حرارتی دارد. در این چارچوب فقط ایرکن و رایتک را می توان تولید کننده بیش از ۵۰۰ هزار نوع ابزار اندازه گیری دمای غیر تماسی و ابزارهای کنترلی به شمار آورد. دیتاپک نیز در طول بیش از ۳۰ سال سابقه پروفیل های حرارتی بر حسب کاربردهای متنوع مشتریان را تولید و در بازار جهانی توزیع کرده است.

هر سه این شرکت ها برندهایی جهانی بوده و دارای اعتبار در کلیه مراکز توزیع قطعات به شمار می روند، چرا که کیفیت و دوام محصولات آن ها مورد رضایت مشتریان بوده است. شرکت Fluke به این پشتوانه دست به ابداعات و خلق راهکارهای جدید برای تولید محصولاتی نوآورانه کرده است که نیازهای مشتریان را بهتر و دقیق تر پاسخ دهد. محصولات این شرکت دارای استاندارد ISO9001 بوده و رضایت مشتریان در اقصی نقاط دنیا را پشتوانه خود دارد.

چنان که اشاره رفت محصولات Fluke را می توان در یک دسته بندی کلی دوگانه جای داد؛ سیستم های اندازه گیری دمای مادون قرمز و پروفیل های حرارتی. در ادامه به معرفی این محصولات و انواع و مدل ها و کارکردهای هر کدام اشاراتی خواهیم کرد:

تجهیزات دمای مادون قرمز (Infrared Temperature Solutions):

این سری محصولات خود انواع گوناگون دارند که به شرح زیر معرفی می شوند:

– پیرومتر دستی (Handheld Pyrometer): این محصول مناسب برای حرارت های بالای صنعتی است و داده های دریافتی ناشی از پایش را خیلی سریع به کامپیوتر منتقل می کند. از این محصول فلوک می توان به عنوان یک ترمومتر آنلاین موقت نیز استفاده کرد و قابلیت اتصال و تبادل داده آن با موبایل و سایر ادوات بسیار عالی است. نسل جدید این نوع از پیرومتر برای دماهای بسیار بالا از ۴۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد کاربرد دارد. این قابلیت به پیرومترهای دستی اجازه کاربرد در صنایع فلزی نظیر آهن، فولاد، بازیابی آهن، عملیات های ریخته گری و پردازش، سرامیک، نیمه هادی ها، کوره های شیمیایی و پتروشیمی و نیز عملیات های حرارتی نیروگاه ها را می دهد.

– اسکنرهای خطی مادون قرمز (Infrared Line Scanners): این محصول برای اندازه گیری فرایندهای مستمر sheet to sheet و یا تولید گسسته مورد استفاده قرار می گیرد و در دو مدل اسکنر حرارتی و اسکنر خطی MP150 تولید می شود. مدل اول آن نقش پلی را ایفا می کند که شکاف بین نقطه ترمومتر و تصویرگر حرارتی را رفع می کند. این محصول نیز برای اندازه گیری حرارت فرایندهای مستمر و وب مبنا، تا تولیدات گسسته مناسب است و سرعت انتقال داده بالایی دارد.

مدل اسکن خطی این محصول که از تولیدات Raytek به شمار می رود محصولی بسیار پرطرفدار است که قابلیت اندازه گیری حرارت ۱۰۲۴ نقطه در یک خط را دارد. نرخ اسکن این محصول ۱۵۰ خط در هر ثانیه است و قابلیت اتصال به سیستم ارتباطی اترنتی را دارد. این محصول برای کاربردهای ویژه مورد نظر مشتریان در صنایع تخصصی بسیار مفید است.

– پیرومترهای نقطه ای (Spot Pyrometers):  

این محصول یک نوع سنسور حرارتی نقطه ای است که برای اندازه گیری دماهای بالای سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها دمای یک سطح را از طریق تابش حرارتی منتشر شده اندازه می گیرند که اصطلاحاً به آن رادیومتری گفته می شود. این محصولات Fluke در واقع سنسورهای سخت و البته انعطاف پذیری هستند که برای محیط های صنعتی طراحی شده اند و برای مانیتورینگ فرایندهای ویژه در دامنه های گسترده دمایی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیرومترهای نقطه ای در مدل های متنوع نظیر پیرومتر مادون قرمز دما بالا، سری پیرومتر 4، محصولات Modline ایرکن در مدل های 4 و 7، Raytek Marathon MM، سنسور مادون قرمز رایتک و دیگر انواع تولید و روانه بازار می شوند.

– تصویربردارهای حرارتی (Thermal Imaging Solutions):  این محصول در مدل TV 40 تولید می شود. دارای لنزهای پیش کالیبره شده و قابل تغییر است، سیستم هماهنگی و یکپارچگی ساده دارد و نمایشگری دقیق با نشان دادن جزئیات است، دارای آلارم های I/O است که رابط به PLC هستند و مناسب برای کار در محیط های خشن و سخت صنعتی است. این محصول Fluke کیفیت نمایش بسیار بالایی دارد، دماهای 10- تا 1200 درجه سانتیگراد را پوشش می دهد، در مدل های 9 تا 60 هرتز موجود است و دارای نرم افزارهای متناسب با کارکردهای اتوماسیون صنعتی است.

سیستم های پروفیل حرارتی (Thermal Profiling Systems):

شرکت Fluke این محصولات را عمدتا به واسطه شرکت دیتاپک تولید و روانه بازار می کند. در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

– سیستم های ردیاب آون Datapaq: این محصولات که دارای مدل های متنوعی هستند از بهترین راهکارها برای پوشش پودر هستند. این محصول در مدل های XL2 ،Easy Track 3، سیستم های صنعتی سفارشی، و مدل Specialty تولید می شود.

– سیستم های ردیاب Datapaq Furnace: این محصولات برای بررسی فرایندهای در حال پردازش و در زمانی که نیاز به اندازه گیری دمای بالاست کارایی خوبی دارند. سیستم های پروفیل عملیات حرارتی furnace، سیستم های بررسی همگنی دما و سیستم های ویژه از محصولاتی هستند که Datapaq تولید می کند.

– سیستم های ردیاب خورشیدی

– سیستم های ردیاب Datapaq Klin

– سیستم های ردیاب بازجریان Datapaq

چنان که پیداست طیف هر دو سری محصولات Fluke تنوع بالایی دارند. افزون بر این طراحی ها و فن آوری های نوآورانه به کار رفته در اغلب این محصولات به آن ها ویژگی های منحصر به فردی را داده است و همین امر باعث شده است نظر مشتریان در نقاط مختلف دنیا به محصولات Fluke جلب شود. اقبال این محصولات در ایران نیز عاملی بود که گروه صنعتی کاسپین را به تعامل با این شرکت و مراکز توزیع محصولات آن ترغیب کرد. در حال حاضر گروه صنعتی کاسپین به عنوان نماینده فروش محصولات Fluke Process Instruments آماده ارائه محصولات و خدمات این شرکت به مشتریان گرامی در اقصی نقاط کشور است.

لینک سایت Fluke

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

3/5 - (2 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,402
فهرست