شرکت فتک (FATEK) از برندهای نوپای محصولات اتوماسیون صنعتی به شمار می رود که در سال ۱۹۹۲ در تایوان تأسیس شد اما به سرعت شهرتی جهانی گرفت و اکنون محصولات اتوماسیون صنعتی این شرکت در بازار بین المللی شناخته شده هستند. عمده محصول اتوماسیون صنعتی شرکت فتک کنترل کننده قابل برنامه ریزی منطقی یا همان PLC های تولیدی این شرکت می باشد که در زمانی توانست بازار جهانی را تحت تأثیر خود قرار دهد که برندهای معتبر جهانی کشورهای توسعه یافته حرف اول را در بازار محصولات اتوماسیون صنعتی می زدند. فتک در زمانی توانست نظر مشتریان جهانی را به محصولات PLC خود جلب کند که این مشتریان به برندهای کشورهای توسعه یافته عادت کرده بودند و پذیرش ریسک یک محصول جدید برایشان سنگین می نمود. اما پی ال سی های باکیفیت و بادوام شرکت فتک توانستند به مرور رضایت مشتریان را جلب کند و این برند وارد رقابت بین المللی گردید.

اما PLC تنها محصول اتوماسیون صنعتی تولیدی شرکت فتک محسوب نمی شود. انواع HMI، پشتیبان های قدرت و نرم افزارهای مربوط به اتوماسیون صنعتی از دیگر محصولات فتک به شمار می روند که شهرت و اعتبار جهانی آن ها نیز کمی از PLC های تولیدی این شرکت ندارد. در  ادامه به معرفی عمده محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت فتک می پردازیم و انواع سری ها و مدل های آن ها را معرفی می کنیم:

– کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC): شرکت فتک تولید کننده انواع PLC با کارکردهای متنوع است. پی ال سی سری FBs دارای بیش از ۳۰۰ دستور کار است و با توجه به وجود سیستم مطمئن و قابل اتکای ورودی ترکیبی و خروجی ترکیبی به مشتریان کارکردهای متنوع و مطمئنی می دهد. این ساختار ترکیبی باعث می شود مشتری همزمان چندین کارکرد را از PLC داشته باشد حال آن که در غیر این صورت ناچار بود برای هر کارکرد مد نظر خود یک ساختار PLC ساده استفاده کند. سری FBs از PLC های فتک دارای ماژول گسترش یابنده تأمین قدرت، ماژول های گسترش یابنده DIO، و ماژول های AIO در سمت راست، و ماژول های ارتباطی، بوردهای AIO، ماژول های کنترل حرکت و HMI در سمت چپ، و لوازم جانبی و یدکی نظیر پنل برنامه ریزی، PWMDA، پک های حافظه و کابل های ارتباطی است. سری HB1 از PLC های FATEK برای P5 HMI طراحی شده است. این نوع از کنترل کننده قابل برنامه ریزی می تواند پشت P5 HMI نصب شود و به این ترتیب ایمنی و اتکا و اطمینان فرایند را افزایش دهد. سری B1/B1z از PLC های این شرکت دیگر محصولات فتک محسوب می شوند که طراحی ساده شان هزینه های سخت افزاری را به طرز محسوسی کاهش می دهد. البته فرایند ساخت این سری از پی ال سی ها بسیار پیچیده بوده و دارای طراحی بوردهای دولایه ای هستند. با این وجود، بر حسب کارکرد ساده ای که دارند بسیار مقرون به صرفه هستند. این سری محصولات دارای ماژول گسترش یابنده ورودی/ خروجی دیجیتال و آنالوگ و برخی قطعات جانبی نظیر کابل های ارتباطی، HMI ساده و مبدل های ارتباطی هستند.

– رابط انسان و ماشین (HMI): از دیگر محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت فتک HMI های تولیدی این شرکت است که در سری P5 و در مدل های متنوع تولید می شود. این سری محصولات دارای طراحی بسیار زیبا و عملکرد ساه برای اپراتورها هستند و به همین دلیل در بازار اتوماسیون صنعتی با اقبال بالایی مواجه شده اند. مدل های HMI های استاندارد، اترنت، پیشرفته و HMI ها با ورودی VGA اصلی ترین دسته بندی های تولیدی فتک هستند که هر یک دارای مدل های مختلف بر حسب سایز هستند.

– ابزارهای پشتیبانی قدرت (Power Supply): این محصولات شرکت فتک دارای وروردی AC، دانسیته بالا، طراحی فشرده و کم جا، ریل های DIN، محافظ قدرت، محافظ در برابر ولتاژ بالا، نمایشگر LED و سایر مولفه های فنی است که آن را تبدیل به محصولی قابل اتکا برای مشتریان کرده است. این محصولات در مدل های مختلف تولید می شوند که ولتاژ ورودی و خروجی یکسانی دارند اما بر حسب قدرت خروجی تقسیم بندی می شوند. مدل ADP 24V-1A این محصول دارای توان خروجی ۲۴ وات، مدل ADP 24V-2A دارای توان ۴۸ وات، مدل ADP 24V-4A دارای توان ۹۶ وات و … هستند. مشتریان بر حسب کارکردی که فرایندهای صنعتی و خدماتی شان اقتضا می کند متناسب ترین مدل را برگزیده و از آن بهره می برند.

 نرم افزارها: شرکت فتک تولید کننده انواع سرورهای OPC است که بر حسب نیاز مشتریان دارای کارکردهای خاص خود می باشند. این سرورها پشتیبان دسترسی به داده های OPC و آلارم ها هستند. همچنین بر حسب نیاز مشتریان دارای سیستم های تبدیل داده مهندسی هستند و برای هر نوع از داده ها قابلیت شبیه سازی دارند. با استفاده از این سرورها می توان به راحتی داده های ثبت شده PLC ها را مونیتور کرد. سیستم های آلارم دیجیتال بر حسب تنظیمات مشتری می تواند از نوع سطح بالا و یا پایین باشد و بهره گیرنده از این خدمات بر حسب حساسیت فرایندها، حساسیت سیستم آلارم دهی را تنظیم می کند. همچنین با استفاده از این سرورها می توان PLC های سری FBs و B1/B1Z را به هم متصل کند. محجموعه این ویژگی ها به سرورهای OPC فتک کارکردی متنوع، مطمئن، ساده و انعطاف پذیر داده است.

محصولات ذکر شده، اصلی ترین تولیدات اتوماسیون صنعتی شرکت تایوانی FATEK محسوب می شود که در مختصات گسترده تولید و در سرتاسر جهان توزیع می شود. گروه صنعتی کاسپین به عنوان یکی از واحدهای ارائه دهنده خدمات و محصولات اتوماسیون صنعتی در کشور، آماده است نیازهای مشتریان در زمینه تأمین هر یک از محصولات فتک را ارائه نماید. بازار داخلی خصوصا از PLC های این شرکت استقبال زیادی نشان داه است و از این رو ما آماده ایم ضمن معرفی دقیق این محصولات و کارکرد و عملکرد هر کدام از آن ها، مشتریان را در زمینه انتخاب بهترین مدل از محصولات اتوماسیون صنعتی FATEK راهنمایی کنیم.

مشاوره های ما در مراحل نصب و راه اندازی، آموزش های لازم و تعمیرات و سایر خدمات مرتبط قابل گسترش است و از این رو مشتریان می توانند کلیه خدمات مربوطه به شرکت فتک را از گروه صنعتی کاسپین به عنوان نماینده محصولات این شرکت دریافت کنند.

لینک سایت فتک

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (2 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,348
فهرست