اتوماسیون صنعتی در کشور ژاپن روند رو به رشد مشهودی داشته است و این کشور به دلیل دارا بودن زمینه ها و ساختارهای توسعه خدمات اتوماسیون صنعتی در این زمینه از بسیاری از کشورها پیشی گرفته است. چنان که می دانیم لازمه ورود به صنعت تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی و افزایش توان و قابلیت رقابتی خود در مقایسه با رقبای بزرگ جهانی داشتن پیش زمینه ها و ابزارهای لازم برای توسعه صنایع اتوماسیون صنعتی است. کشور ژاپن نیز پیشاپیش در زمینه صنعت الکترونیک و صنایع مکانیکی جایگاه معتبر و قابل ذکری داشته است. از این حیث و به پشتوانه دانش فنی خود، شرکت های فعال ژاپنی توانستند سریعاً خود را با نیازهای مشتریان بالقوه این صنعت تطبیق داده و با توسعه تکنولوژی خود، در افزایش بهره وری فرایندهای واحدهای صنعتی نقش حائز اهمیتی ایفا کنند.
شرکت فانوک (Fanuc) از جمله این واحدهای تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی است که در کنار شرکت های بزرگ دیگر ژاپنی نظیر میتسوبیشی الکتریک (Mitsubishi Electric)، سی کی دی (CKD) و کینس توانسته اند به رقابتی تنگاتنگ با شرکت های بزرگ آمریکایی و اروپایی نظیر زیمنس بپردازند و در بسیاری از این زمینه ها از رقبای کارآزموده و متبحر خود پیشی بگیرند. اما یکی از ویژگی های منحصر به فرد شرکت فانوک که آن را از بسیاری از شرکت های اتوماسیون صنعتی متمایز می کند این نکته است که شرکت فانوک از همان بدو امر در زمینه تولید تجهیزات و دستگاه های اتوماسیونی فعالیت می کرد. این شرکت در زمانی که بسیاری از واحدهای امروزی اتوماسیون صنعتی در زمینه های الکترونیک و مکانیک فعال بودند، توجه خود را معطوف به تجهیزات اتوماسیون صنعتی کرد و از پیشتازان در تولید دستگاه های NC و CNC به شمار می رود. این شرکت در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار به عنوان یک واحد خصوصی NC و سرو موتور را تولید و به بازار ژاپن معرفی کرد. این شرکت ضمن ارتقا و توسعه توان تولیدی خود در زمینه NC، در سال ۱۹۶۸ اولین DNC های تجاری را وارد بازار کرد. شرکت فانوک ابتدا زیر مجموعه گروه فوجیتسو محسوب می شد که در سال ۱۹۷۲ همزمان با تولید اولین CNC از این مجموعه خارج شده و تحت عنوان فوجیتسو فانوک (Fujitsu Fanuc Ltd) به فعالیت خود ادامه داد.
شرکت فانوک در زمینه تولید ربات ها هم جزو پیشتازان محسوب می شد و در سال ۱۹۷۴ اولین ربات های خود را رونمایی کرد. این شرکت در سال ۱۹۸۲ نام خود را به فانوک (Fanuc Ltd) تغییر داد و تا کنون به همین نام در حال فعالیت است. توسعه خدمات و تولیدات به سایر کشورها از بزرگ ترین دستاوردهای این شرکت بوده است. فانوک نه تنها در زمینه صادرات و انتقال محصولات تولید شده به سرتاسر جهان، بلکه در زمینه انتقال تکنولوژی و تأسیس واحدهای تولیدی در کشورهای مختلف نیز موفق عمل کرده است. ضمن این که ظرف سی سال گذشته خدمات و محصولات خود را به نحو قابل ملاحظه ای توسعه و تنوع بخشیده است؛ به طوری که بخشی از محصولات تولیدی این شرکت منحصر به فرد بوده و واحدهای صنعتی رقیب در آن زمینه تبحر و دانشی ندارند.
این شرکت در سال ۱۹۸۳ گروه رباتیک فانوک را در انگلستان راه اندازی کرد. تأسیس واحدهایی در انگلستان، لوکزامبورگ، جمهوری چک، لهستان و هند، همکاری های فشرده با واحدهای صنعتی آمریکا، کره و ژاپن و مراودات گسترده تجاری با بسیاری از کشورها از جمله دستاوردهایی بوده است که این حجم از فعالیت ها را برای فانوک به بار آورده است. با تأسیس شرکت های فانوک اروپا و آمریکا در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ واحدهای فرعی و تابعه شرکت فانوک که در اروپا، آمریکا شمالی و جنوبی مشغول به کار بودند باز سازماندهی شدند و اکنون فعالانه مشغول ارائه خدمات اتوماسیون صنعتی فانوک به مناطق مذکور هستند.
دستاوردهای فوق نشانگر جایگاه برجسته شرکت فانوک در زمینه تولید و فروش تجهیزات اتوماسیون صنعتی قلمداد می شود. این واحد دارای محوصلات متنوع در زمینه های متنوع است که بخشی از آن ها به شرح زیر معرفی می گردند:
–    انواع CNC: شرکت فانوک تولید کننده انواع CNC برای انواع ماشین آلات در کاربردهای ساده و پیچیده است. این شرکت در سرتاسر جهان حدود ۴.۶ میلیون واحد تولید CNC داشته است که در نوع خود آماری چشمگیر است. از جمله محصولات CNC شرکت فانوک HMI یا رابط های انسان و ماشین است که دارای کارکردهای مختلف در زمینه های طراحی، ماشین آلات و بهبود فرایندها می باشد. خروجی های HMI شرکت فانوک را می توان روی سیستم های سطح بالاتر نیز آپلود کرد و اطلاعات را در پردازشگرها و سیستم های بالاتر نیز به اشتراک گذاشت. همچنین فانوک دارای تجهیزات آموزش دهنده و شبیه ساز در خصوص CNC نیز می باشد. با استفاده از تجهیزات شبیه ساز CNC شما می توانید عملیات ها و برنامه ریزی های CNC را یاد بگیرید.
–    سرو موتورها (Servo motor): از دیگر ابزارهای اتوماسیون صنعتی تولیدی توسط شرکت فانوک به شمار می روند که بسته به نوع نیاز و کاربرد در مقیاس ها و ابعاد کوچک تا بزرگ طراحی و ساخته می شوند. این سرو موتورها با برقراری ارتباط دقیق و مناسب با CNC ها بهترین کارکرد را متناسب با نیاز مشتریان جهت پیشبرد فرایندهای شان فراهم خواهند کرد. شرکت فانوک تا کنون حدود ۱۷ میلیون سرو موتور تولید و به بازار جهانی عرضه کرده است.
–    لیزرها: از دیگر تولیدات اتوماسیون صنعتی شرکت فانوک محسوب می شوند که دارای کیفیت بسیار بالا بوده و جوابگوی نیازهای ماشین آلات مشتریان در هر کارکردی می باشند. این شرکت دارای دو مدل لیزرهای سری C و لیزرهای فیبری هستند. لیزرهای فیبری برای برش متریال های متالیک یا غیر متالیک بسیار مناسب هستند. همچنین در جوشکاری نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.
–    ربات ها: از اصلی ترین محصولات شرکت فانوک محسوب می شوند که دارای دامنه بسیار گسترده می باشند و در این زمینه شرکت فانوک بسیار مورد توجه مشتریان معتبر جهانی قرار گرفته است. تولید انواع ربات ها برای کاربردهای متنوع از جمله دستاوردهای شرکت فانوک بوده است. تولید ربات برای جوشکاری الکترود در سایزهای کوچک و متوسط از جمله دستاوردهای این شرکت است. همچنین ربات نقاش از دیکر محصولات این شرکت محسوب می شود. ربات های پالتی، سایز بزرگ و … محصولات اتوماسیون صنعتی این شرکت معتبر به شمار می روند. شرکت فانوک دارای ربات های ترکیبی و چند کاره نیز می باشد که قابلیت های متعدد و متنوع برای مشتریان خواهند داشت.
–    روبو ماشین ها: از دیکر محصولات اتوماسیون صنعتی فانوک هستند. انواع روبو‌دریل ها، روبو‌شات ها، روبو‌کات ها و روبو‌نانوها از محصولات منحصر به فرد شرکت فانوک می باشند که دارای سطح فن آوری بسیار بالا می باشند و متأسفانه در کشور ما چندان آشنایی با قابلیت های ویژه این تجهیزات اتوماسیون صنعتی وجود ندارد.
شرکت فانوک در روند بهبود فرایندها و محصولات اتوماسیونی خود، همچنان در حال ابداع فن آوری های جدید برای محصولات خود می باشد و از این رو فرآورده های این شرکت مدام در حال افزایش قابلیت های فنی و بهره وری می باشند. تولید روبات کنترل، روبات نقاشی مدل P-250iB/15 از آخرین دستاوردهای این شرکت می باشد که نشان می دهد مجموعه فانوک همچنان بر ارتقای فن آوری خود به عنوان یک راهبرد سازمانی پایبندی دارد.
گروه صنعتی کاسپین در کنار تأمین تجهیزات شرکت های معتبر تولید کننده اتوماسیون صنعتی نظیر امرن و یاسکاوا و میتسوبیشی و زیمنس، در زمینه واردات و تأمین تجهیزات شرکت فانوک نیز آمادگی کامل دارد. مشتریان در صورت نیاز می توانند ضمن تماس یا ارسال ایمیل نسبت به اعلام نیاز فنی و خدماتی خود اقدام فرمایند. ما علاوه بر این، به واسطه آشنایی کامل با تجهیزات اتوماسیون صنعتی، مدل ها و کاربردهای هر یک، و نیز آشنایی با برندها و درجه کیفی و تناسب محصولات آن ها با نیازهای مشتریان، به ایشان مشاوره های لازم را انجام دهیم.
فرایند تبادل داده ها و تهیه تجهیزات از شرکت فانوک به جهت سهولت در دسترسی به واحد مرکزی و دفاتر منطقه ای آن، و به جهت ارتباطات پیشین ما با این واحد صنعتی، در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام می رسد. ما به محض دریافت درخواست مشتریان محترم، مراتب اخذ استعلام قیمت از شرکت فانوک را به انجام رسانده و به اطلاع مشتریان می رسانیم. در نهایت نیز، در صورت حصول توافق مراحل انجام واردات محصول و تحویل آن به مشتری در اسرع وقت به انجام خواهد رسید.

لینک سایت فانوک

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,397
فهرست