زیمنس (SIEMENS)؛ ارائه خدمات اتوماسیون صنعتی

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. زیمنس (SIEMENS)؛ ارائه خدمات اتوماسیون صنعتی

 

اتوماسیون صنعتی (Industrial Automation) از صنایع متداول و رایج در جهان امروز به شمار می رود و به دلیل گسترش و توسعه خدمات این محصولات در سال های اخیر، اکنون می توان گفت کمتر شرکتی می توان یافت که به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم از خدمات اتوماسیون صنعتی بهره نبرد. به همین جهت امروز میتوان شرکت های معتبر متعددی را در زمینه تولید محصولات و ارائه خدمات اتوماسیون صنعتی در سطح جهان نام برد که هر یک فن آوری ها، ابداعات و قابلیت های خاص خود را دارا هستند. امرن، میتسوبیشی، یاسکاوا و…. از این جمله اند. اما نکته این است که اغلب این واحدها عمر درازی نداشته و چه بسا برخی از آنان طی همین سالیان اخیر و پیرو گسترش بازار محصولات اتوماسیون صنعتی شکل گرفته اند و ظرف مدت زمان کوتاه خود را به سطح بالا و قابل رقابت جهانی رسانده اند. اما برخی از این واحدها قدمتی بسیار بالا داشته و علاوه بر ساخت و تأمین تجهیزات اتوماسیون صنعتی، دارای سوابق طولانی در زمینه تولید سایر محصولات نیز می باشند. شرکت آلمانی زیمنس یکی از این واحدهای صنعتی می باشد. این شرکت با ورود به صنعت اتوماسیون صنعتی فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است و امروز نیز خدمات و محصولات آن هرگز به اتوماسیون صنعتی محدود نمی شود، بلکه در زمینه های مختلف دارای محصولات است.
شرکت آلمانی زیمنس در سال ۱۸۴۷ میلادی توسط شخصی به نام ارنست فون زیمنس در زمینه تکنولوژی تلگراف فعالیت خود را آغاز کرد و یک سال بعد موفق به انعقاد قرارداد جهت کشیدن خط تلگراف بین برلین و فرانکفورت گردید. توسعه خدمات و تأسیس واحدهای زیر مجموعه از جمله فعالیت های بدیعی بود که در همان سال ها میان زیمنس و سایر شرکت ها تمایز انداخت. این خدمات به مرور جنبه بین المللی پیدا کرد و شرکت زیمنس خدمات خود را به سایر کشورها توسعه داد. به این ترتیب خانواده شرکت زیمنس در سال ۱۹۱۴ بالغ بر ۸۲۰۰۰ نیروی کار داشت که سه چهارم آن در شرکت های تابعه بین المللی این واحد صنعتی مشغول فعالیت بودند. در همان سال ها بازار کشور آلمان نیز سراسر در تسخیر زیمنس بود.
این شرکت در دهه ۶۰ میلادی فعالیت در زمینه ساخت کامپیوتر، ماشین های شوینده و ابزارهای سمی کنداکتور را آغاز کرد و در سال های بعد نیز پیرو ادغام برخی واحدهای اقماری در زیمنس، یکی از بزرگ ترین واحدهای صنعتی جهان شکل گرفت. این شرکت همچنین از واحدهای پیشرو در زمینه طراحی و ساخت گوشی های تلفن همراه بوده و به فراخور نیازهای روز، به مرور بیشتر و بیشتر محصولات خود را به تجهیزات اتوماسیونی مجهز کرده، به طوری که به تدریج خود تبدیل به یک واحد برجسته در زمینه تولید محصولات اتوماسیون صنعتی شده است. در حال حاضر طیف وسیعی از محصولات و فرایندهای اتوماسیون صنعتی توسط زیمنس تهیه می شود که برخی از آن ها به شرح زیر معرفی می گردند:
سیستم های اتوماسیون صنعتی سیماتیک زیمنس:
انواع PLC ها، سیستم های ورودی/ خروجی، سیستم های کنترل و نرم افزارهای کنترل کننده های سیماتیک و ابزارهای برنامه ریزی از جمله فراورده های اتوماسیون صنعتی شرکت زیمنس محسوب می شوند که در ابعاد جهانی بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. کنترل کننده های  PLC شرکت زیمنس دارای انواع مختلفی هستند. کنترل کننده های پایه ای و ساده برای سایزهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. کنترل کننده های پیشرفته دارای کاربردهای متوسط و سطح بالا هستند. کنترل کننده های توزیع نیز دارای کاربرد مرکز زدایی هستند و کنترلرهای نرم افزاری نیز به منظور کاربردهای PC محور طراحی و ارائه شده اند. سیستم های I/O شرکت زیمنس را می توان از ایمن ترین و مجهزترین تجهیزات خصوصاً برای محیط هایی در نظر داشت که خطر انفجار و آتش سوزی و سوانحی از این قبیل در آن ها زیاد است. مهم ترین محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس در این زمینه سیستم های مدل ET 200 هستند که هم در نوع دارای کابین کنترل و فاقد کابین کنترل طراحی شده اند. از دیگر محصولات زیمنس در این خصوص سیستم های I/O المنت های حرارتی می باشد. این محصولات قدمتی ۲۵ ساله دارند و طی این دوره به صورت مداوم ارتقاء و بهبود فرایندها و افزایش ضریب ایمنی را تجربه کرده اند.
سیستم های کنترل حرکت سیموشن زیمنس:
سیستم های سیموشن یا سیستم های کنترل حرکت پیشرفته شرکت زیمنس دارای حداکثر ماژولار و بیشترین قابلیت کاربردی برای واحدهای مصرف کننده می باشند. با استفاده از نرم افزارها و فرایندها می توان پیوستگی، ثبات و جریان فرایندهای یک مجموعه را تحت کنترل کامل قرار داد. علی الخصوص ورژن های جدید نرم افزارهای کنترل اتوماسیونی شرکت میراژ مبتنی بر برنامه ریزی موضوع محور هستند. در واقع فن آوری سیموشن با ادغام قابلیت های سخت افزاری شرکت زیمنس با نرم افزارهای مهندسی کارآمد و بدیع بهترین ترکیب کنترلی اتوماسیون صنعتی را برای مشتریان فراهم آورده است.
سیستم های اتوماسیونی CNC سینومریک زیمنس:
این سیستم ها که دارای مدل های مختلفی می باشند نیز جزو آن دسته از تجهیزات اتوماسیون صنعتی هستند که امتحان خود را نزد مشتریان پس داده اند. با استفاده از این قابلیت می توان شاخص های فنی ابزارهای ماشینی را دیجیتالی کرده و روند حرکت و کنترل فرایند را به نحو دقیق تری انجام داد. به عبارتی فرایندهایی که پیش تر توسط نیروی انسانی و به طریق مکانیکی انجام می شد امروز و از طریق این نوع تجهیزات اتوماسیون صنعتی توسط ابزارهای اتوماسیون صنعتی تبدیل به فرایندهای مکانیکی می شود و خروجی آن نیز بر حسب شاخص های دیجیتالی تحت نظارت و کنترل قرار دارد. این تجهیز دارای مدل های متعددی می باشد. مدل سینومریک ۸۰۸ (SINUMERIK 808) برای بهینه سازی فرایندهای فرزکاری و تراشکاری مورد استفاده قرار می گیرند. در ضمن ساده بودن کار با آن ها فرصتی را به کارآموزان آماتور می دهد تا سریعاً با این محصول و فرایندهای مربوط به آن آشنا شوند. مدل SINUMERIK 828  دارای محور ماشین کاری افقی و عمودی بوده و برای ماشین سنگ زنی تخت یا دوار مورد استفاده قرار می گیرند. اما پیچیده ترین و چند منظوره ترین فرآورده اتوماسیون زیمنس در این حوزه مدل SINUMERIK 840 می باشد. این فن آوری در سنگ زنی، ماشینکاری لیزری، ماشینکاری چرخ دنده و به طور کلی در ماشینکاری های چند منظوره و چند کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.
نرم افزارهای اتوماسیونی:
شرکت زیمنس تولید کننده انواع نرم افزارهای کنترل اتوماسیون صنعتی است. نرم افزارهای مختلف برای کنترل و مدیریت تجهیزات اتوماسیون صنعتی توسط شرکت زیمنس تولید شده است. تجارب مشتریان نشانگر دقت بالای این نرم افزارها و حساسیت شرکت زیمنس در توجه به جزئیات آن است. نرم افزازهای کنترل کننده های سیناتیک، نرم افزارهای HMI سیماتیک، نرم افزار اسکادا، نرم افزار مهندسی کارخانه و … از جمله محصولات این شرکت بزرگ آلمانی محسوب می شوند.
چنان که اشاره شد تجهیزات اتوماسیون صنعتی تنها محصولات شرکت زیمنس به شمار نمی روند. تکنولوژی ساختمان، تکنولوژی درایو، ابزارهای انرژی و مراقبت بهداشتی از دیگر محصولات شرکت زیمنس می باشند که همگی دارای شهرت و اعتبار جهانی می باشند. گرچه زیمنس یک شرکت آلمانی محسوب می شود اما حضور مشهود این واحد صنعتی در بازار جهانی و دفاتر نمایندگی متعدد آن در تمامی جهان، این شرکت را به لحاظ قابلیت تأمین تجهیزات به یک واحد جهانی تبدیل کرده است.
شرکت زیمنس دارای دفاتر نمایندگی متعدد در منطقه می باشد و تهیه و واردات محصولات آن فرایندی رایج برای ما به شمار می رود. گروه صنعتی کاسپین با توجه به تجاربی که در زمینه واردات محصولات زیمنس داشته و خدماتی که در این زمینه به مشتریان محترم داده است، آمادگی کامل دارد که در صورت دریافت سفارشی مبنی بر اعلام نیاز به محصولات شرکت زیمنس، در اسرع وقت ترتیبات لازم جهت مکاتبه و دریافت استعلام قیمت را انجام دهد. گروه صنعتی کاسپین می تواند بسته به نیاز و ظرفیت مالی مشتریان گرامی بهترین محصولات را به ایشان معرفی کرده و ساده ترین روش های ممکن برای کاهش هزینه تأمین محصول را اتخاذ کند تا نظر مساعد مشتریان را جلب کند.

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 953
فهرست