شرکت آمریکایی Vishay از بزرگ ترین تولید کنندگان قطعات الکترونیکی و از برندهای معتبر جهانی در زمینه تولید و توزیع سریع و باکیفیت محصولات الکترونیکی است. این شرکت در سال ۱۹۶۲ تأسیس گردید و با وجود عمر نسبتاً پایینی که دارد توانسته است بازار جهانی را خصوصاً تحت تأثیر دو سری محصولات اصلی خود یعنی نیمه هادی ها و قطعات الکترونیکی منفعل کند. البته این شرکت بر حسب سفارشات مشتریان قادر است محصولاتی منطبق با نیاز ایشان را نیز تولید و تحویل دهد. خلاقیت و ابداع از رویه های پایدار این شرکت تولید کننده قطعات الکترونیکی محسوب می شود و همین رویه آن ها را واداشته است که با نیاز سنجی و رصد کمبودهای موجود در بازار، قطعات الکترونیکی با قابلیت های منحصر به فرد تولید کنند. رشد و ارتقای تکنولوژی از اصول راهبردی شرکت Vishay محسوب می شود. این شرکت ضمن سرمایه گذاری جدی ایی که در واحدهای تحقیق و توسعه، مهندسی، برنامه های کنترل کیفی و روش های تجاری ابداعی داشته است، توانسته است نسل جدید و ارتقا یافته از طرح ها و محصولات موجود قطعات الکترونیکی در بازار ارائه دهد.

قطعات الکترونیکی تولیدی شرکت VISHAY در زمینه های صنعتی، ارتباطات، حمل و نقل، توزیع و مصرف و پزشکی استفاده گسترده و هر روزه دارد اما می توان گفت تمامی شاخه های صنعتی و خدماتی به نوبه خود و به هر نحو می توانند از قطعات الکترونیکی تولیدی شرکت Vishay بهره ببرند. چنان که اشاره شد عمده محصولات شرکت Vishay شامل نیمه هادی ها و قطعات الکترونیکی منفعل می باشند. در ادامه به معرفی قطعات منفعل این شرکت می پردازیم:

قطعات الکترونیکی منفعل: قطعات الکترونیکی منفعل آن دسته محصولاتی هستند که برای عملکرد نیاز به یک منبع تغذیه انرژی ندارند، بلکه فقط یک ورودی را تبدیل به خروجی می کنند. این قطعات توانایی کنترل جریان الکتریکی را ندارند و فقط به محض دریافت آن ها واکنش نشان می دهند. شرکت Vishay طیف گسترده ای از قطعات الکترونیکی را تولید می کند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

– خازن ها (Capacitors): از متنوع ترین محصولات تولیدی شرکت Vishay محسوب می شوند. انواع این محصولات اعم از خازن تانتالیوم (Tantalum Capacitor)، خازن سرامیکی (Ceramic Capacitor)، خازن فیلم (Film Capacitor)، خازن قدرت (Power Capacitor) و خازن آلومینیومی (Alumninum Capacitor) چه در بازار جهانی و چه در بازار داخلی با استقبال بالایی مواجه شده اند. خازن های Vishay در کشور ایران نیز مورد توجه قرار گرفته اند و از این رو بسیاری از تأمین کنندگان قطعات الکترونیکی به واردات و تأمین این محصولات راغب گردیده اند. مخصوصاً خازن های تانتانیوم و خازن الکتریکی قدرت در مقایسه با سایر محصولات توجه بیشتری را به خود جلب کرده اند.

– مقاومت ها (Resistors): مقاومت ها دیگر قطعات الکترونیکی منفعل تولیدی توسط شرکت Vishay می باشند که در انواع گوناگون از جمله مقاومت فیلم لایه نازک، مقاومت فیلم لایه ضخیم، مقاومت فیلم کربن (Carbon Film Resistor)، مقاومت فیلم  متال اکسید (Metal Oxide Film Resistor) و wirewound تولید می شوند. هر سری از این محصولات دارای مدل ها و انواع گوناگون می باشند. برای مثال شبکه های مقاومتی، آرایه های مقاومت و شبکه های خازنی از جمله فرآورده های مقاومت های لایه نازک (Thin Film Resistor) و لایه ضخیم (Thick Film Resistor) این شرکت می باشند. مقاومت های wirewound این شرکت دارای ویژگی های فنی قابل توجهی بوده و توانسته اند بازار جهانی را تحت تأثیر خود قرار دهند.

– سنسورها (Sensors): شرکت Vishay تولید کننده سه سری سنسور زاویه دار و خطی (Angular and Linear Sensor)، بدون تماس (Non-Contacting Sensor) و سنسور دما (temperature Sensor)  است. سنسورهای زاویه دار و خطی این شرکت شامل سنسورهای موقعیت خطی، پتانسیومترهای دقیق تک چرخشی و چند چرخشی می باشد. برای عملکرد در محیط های سخت شرکت Vishay سنسورهای غیر تماسی را تولید کرده است. جابجایی خطی، چرخشی (به صورت تک چرخشی و چند چرخشی) و عمر و دوام زیاد از ویژگی های این سری سنسورهای Vishay می باشند. این شرکت همچنین در زمینه تولید سنسورهای دما تنها تولید کننده قطعات الکترونیکی محسوب می شود که هم ترمیستورهای باکیفیت نو فن آوری بالا، و هم RTD های فیلم محور را تولید می کند. این امر دایره انتخاب مشتری در خصوص نحوه استفاده از سنسور را بالا می برد و از این رو مزیتی بی رقیب برای این قطعات الکترونیکی بر جا می گذارد.

– اجزای مغناطیسی (magnetics): اجزای مغناطیسی از جمله دیگر قطعات الکترونیکی تولیدی شرکت Vishay محسوب می شوند که همچون سایر تولیدات این شرکت دارای انواع گوناگون در سری های متفاوت هستند. اینداکتورها اصلی ترین قطعات الکترونیکی از این دسته محصولات Vishay محسوب می شوند. سری محصولاتی نظیر IHLP و IHSM، اینداکتورهای متناوب، دوگانه، RF و کویل های وایرلس از جمله اینداکتورهای تولیدی این شرکت محسوب می شوند. مبدل ها یا ترانسفورماتورها دیگر قطعات الکترونیکی این شرکت هستند که در انواع ترانسفورماتور flyback، ترانسفورماتور رزونانس LLC، ترانسفورماتورهای دروازه ای، ترانسفورماتور سه فاز، ترانسفورماتور تک فاز خطی، ترانسفورماتور نیم پل و تمام پل تولید و به بازار ارائه می شوند. دایره گسترده این دسته محصولات باعث شده است که مشتریان مختلف در زمینه های کاری متنوع خواهان محصولات متناسب با نیاز خود و تولیدی شرکت Vishay شوند و از همین رو بازار قطعات الکترونیکی این شرکت دارای رونق بالایی است.

لیست ذکر شده شرح و معرفی مختصری از قطعات الکترونیکی منفعل تولیدی شرکت Vishay محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع این محصولات، و سری ها و مدل های آن می توانید با شماره تماس گروه صنعتی کاسپین 09120342715 تماس حاصل نموده و اطلاعات بیشتر را حاصل نمایید. گروه صنعتی کاسپین به عنوان نمایندگی فروش قطعات الکترونیکی Vishay آمادگی کامل دارد تا اطلاعات دقیق و متناسب با نیاز را به مشتریان اعطا نموده و آن ها را در زمینه تهیه محصول از اولین تا آخرین مرحله راهنمایی نماید. با توجه به دفاتر فروش و توزیع متعدد این شرکت در نقاط مختلف جهان اعم از چین و خاورمیانه، و ضمن ارتباطات فشرده ای که گروه صنعتی کاسپین با این واحدها دارد، تهیه و تأمین نیازهای مشتریان در اسرع وقت صورت خواهد گرفت.

شرکت Vishay علاوه بر قطعات الکترونیکی منفعل، تولید کننده نیمه هادی (Semiconductor) نیز می باشد که این سری محصولات نیز در نوشتارهای بعدی به تفصیل معرفی خواهند گردید.

لینک سایت ویشای

  کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,151
فهرست