رشد و گسترش دامنه خدمات اتوماسیون صنعتی نه تنها باعث شکل‌گیری مجموعه‌های صنعتی و تحقیقات متعدد در این زمینه شده است، بلکه صاحبان بسیاری از صنایع قدیمی و از پیش موجود، برای مثال صنایع فعال در زمینه الکترونیک و تولید تجهیزات الکتریکی را ترغیب کرده است که محصولات اتوماسیون صنعتی را نیز بر دستورکار تحقیق و توسعه و فرایندهای تولیدی خود بیفزایند. برخی از شرکتها به فراخور شکل‌گیری و تکوین فن‌آوری اتوماسیون صنعتی، سریعاً خود را تطبیق داده و به انجام مطالعه و تولید محصولات اتوماسیون صنعتی پرداختند. شرکت میتسوبیشی (MITSUBISHI ELECTRIC) به عنوان یکی از قدیمی‌ترین واحدهای تولید کننده تجهیزات الکتریکی با تقریباً ۱۰۰ سال سابقه، یکی از شرکت‌های پیشتاز در زمینه ارتقای فن‌آوری‌ها بسوی تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی بشمار می‌رود. این شرکت در واقع یک سازمان بزرگ چند ملیتی محسوب می‌شود که در کشورهای مختلف قاره‌های ۵ گانه جهان دارای شعب تولید و توزیع بوده و در حال حاضر حدود ۱۲۰۰۰۰ نیروی کار در آن فعال می‌باشند.
دامنه خدمات و محصولات اتوماسیون صنعتی این شرکت نیز بسیار گسترده می‌باشد و با توجه به پیشگامی این شرکت در زمینه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی، بازار گسترده و محصولات با کیفیت، مشتریان زیادی را جلب خود کرده است و امروز در کنار شرکت‌هایی نظیر امرن، یاسکاوا، فوجی و… از برندهای معتبر و نام‌آشنای جهانی محسوب می‌شود.
شرکت میتسوبیشی از بدو پیدایش تا کنون همواره در ابداع تکنولوژی‌های جدید و مترقی پیشگام بوده است در خصوص اتوماسیون صنعتی نیز این شرکت مدت‌ها پیش از مطرح شدن این فن‌آوری در سطح جهانی قدم‌هایی در راستای اتوماتیزه کردن محصولات و فرایندها گذاشته بود. این شرکت در سال ۱۹۲۱ کار خود را با تولید موتورهای الکتریکی آغز کرد. تولید فن‌های الکتریکی و سپس انجام مطالعات کارشناسی و تولید سیستم‌های ریلی برقی از دیگر قدمهای مبتکرانه این شرکت ژاپنی محسوب می‌شود. تولید فن‌آوری‌های آسانسور و پله برقی در دهه ۱۹۳۰ گامی بود که این شرکت را از بسیاری از رقبای جهانی‌اش مجزا می‌کرد. از دهه ۶۰ میلادی مجموعه میتسوبیشی کم کم متوجه اتوماتیزه کردن فرایندها می‌شود به طوری‌که ظرف دو دهه بعد، دیگر می‌توان این شرکت را یکی از صاحبان سبک در زمینه فرایندهای اتوماسیون صنعتی برشمرد.
این شرکت در کنار تولید محصولات اتوماسیون صنعتی همچنان در زمینه‌هایی نظیر تولید بزرگ‌ترین LED ها در سطح جهان، سریع‌ترین آسانسورها و پله‌های برقی و مواردی نظیر آن جایگاه جهانی خود را حفظ کرده و از این حیث نسبت به شرکت‌هایی نظیر امرن و یاسکاوا دامنه فن‌آوری گسترده‌تری دارد و صاحب نام‌تر نیز محسوب می‌شود.

محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی طیف متنوعی را شامل می‌شود که اصلی‌ترین‌شان به شرح زیر است:

کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC): شرکت میتسوبیشی دست به ابداع و ساخت نسل جدیدی از فن‌آوری‌های PLC زده است که سری MELSEC نامیده می‌شوند. این فن‌آوری امکانات عملکردی بسیار بالا داشته و سرعت و دقت و ضریب اطمینان اتوماسیون فرایندهای صنعتی را ارتقا داده است. این سیستم‌ها چندکارکردی بوده و قابلیت مقیاس‌پذیری و عملکردی فرایندها را به صورت محسوس بالا می‌برد.
سرو موتورها (Servo motors): طیف گسترده محصولات سرو موتور شرکت میتسوبیشی قابلیت عملکرد روی کنترل کننده های قابل برنامه ریزی (PLC)، کنترل‌کننده‌های حرکت و شبکه‌ها را دارند. این سرو موتورها می‌توانند در زمینه تولید اتوماسیونی، جابجایی متریال‌ها، ماشین های پردازش محصولات غذایی، بالابرها، و حتی پرینترها، سیستم‌های تولید LCD و… بکار بروند. سرو موتورها با کار گذاری روی ابزاهای مکانیکی سرعت عمل، دقت و انعطاف‌پذیری آن ها را گسترش می‌دهند.
رابط انسان و ماشین (Human-Machine Interface): پنلهای GOT 1000 و GOT 2000 اصلی‌ترین سری‌های ساخته شده رابط‌ انسان و ماشین در شرکت میتسوبیشی می‌باشند که قابلیت‌های بالا، شفافیت، سهل بودن کار با آن‌ها و… باعث شده است طیف متنوعی از مشتریان در سراسر جهان مشتری این محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی شوند.
کنترل کنندههای عددی کامپیوتری (CNC): با توجه به رواج و گسترده شدن استفاده از فن‌آوری CNC در صنایع مختلف کشور، تجهیزات کنترل عددی کامپیوتری شرکت میتسوبیشی می تواند انتخاب خوبی برای اتوماتیزه کردن فرایندهای صنعتی مرتبط به تراش قطعات در شرکت‌های صنعتی باشد.
ابزارهای کنترل و مونیتورینگ: ابزارهای مونیتورنگ و بازرسی شرکت میتسوبیشی قابل استفاده در مراکز متعدد نظیر شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و سایر مراکز می‌باشند.
روباتهای صنعتی: فن‌آوری‌های لبه برش از فراورده‌های شرکت میتسوبیشی در اتوماسیون صنعتی محسوب می‌شود که در اتوماتیزه کردن فرایندهای شرکت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت و سرعت بالا و دارا بودن سنسورهای هوشمند از قابلیت های این دسته تجهیزات اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی هستند.
قطع‌کننده‌های مدار ولتاژ پایین: از قدیمی‌ترین محصولات شرکت میتسوبیشی می‌باشد که وظیفه حفاظت از سیم‌کشی و مجموعه اتصالات در مدارهای ولتاژ پایین را بر عهده دارد.
مجموعه فوق بخشی از محصولات شرکت میتسوبیشی به شمار می‌رفت،  این در حالی است که طیف محصولات اتوماسیون صنعتی بسیار گسترده است. می‌توان گفت تقریباً تمامی واحدها و مجتمع‌های صنعتی و خدماتی در صورت نیاز به یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی به نحوی می‌توانند نیاز خود را از طریق محصولات شرکت میتسوبیشی رفع کنند. امتیاز این شرکت در ابداع و ابتکار ابزارها و مکانیزم‌های نو، به این شرکت در رقابت با سایر تولیدکنندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی یک مزیت نسبی بخشیده است. این امر مشتریان داخلی و فعالان صنعت در ایران را نیز نسبت به محصولات ان شرکت دچار حسن نیت کرده است و امروز محصولات مختلف شرکت میتسوبیشی، خصوصاً کنترل‌کننده های منطقی قابل برنامه ریزی یا PLC های سری MELSEC دارای بازار پر رونقی در کشور می‌باشند.
ما به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان محصولات اتوماسیون صنعتی از شرکت‌های مختلف، دارای ارتباط تجاری پایدار با این شرکت و نمایندگی های آن در کشورهای همجوار بوده و در صورت دریافت سفارش از ایران، کلیه مراتب از اخذ پیش فاکتور تا ورود محصول به مشتری را در اسرع وقت به انجام خواهیم رساند.

لینک سایت میتسوبیشی

     کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 662
فهرست