متناسب با رشد فن آوری و تکنیک های صنعتی و لزوم افزایش دقت در فرایندهای تولیدی ابزارهای اندازه گیری و تست و آزمون جایگاه برجسته ای را در کلیه صنایع کسب نموده اند. ابزارهای اندازه گیری در واقع تجهیزاتی هستند که از طریق آن ها قطعات، محصولات و فرایندها با ضریب دقت بسیار بالاتر و کمترین تلورانس خطای ممکن تولید می شوند. این ابزارها که اغلب ماهیت الکتریکی دارند با تدقیق فرایند اندازه گیری به تولید کننده و ارائه دهنده خدمات این فرصت را می دهند که نزدیک ترین تلورانس ممکن مورد نیاز و مطلوب مشتری حاصل آید.

از سوی دیگر پیچیده شدن و افزایش ضریب اهمیت فرایند کنترل کیفیت طبیعتا استفاده از تجهیزات کنترلی را ملزوم داشته است که بیشترین دقت ممکن را داشته باشند. از این رو برندهای متنوع و بزرگی در زمینه تولید تجهیزات تست و آزمون در رقابتی تنگاتنگ قرار گرفته اند و این امر به افزایش کیفیت و اطمینان محصولات ارائه شده توسط تولید کنندگان صنعتی و ارائه دهندگان خدمات دقیق منجر شده است، به طوری که اهمال در لحاظ کردن این محصولات می تواند هزینه های سنگینی را بر تولید کنندگان وارد آورده و آن ها را از چرخه رقابت با تولید کنندگان محصولات مشابه بازدارد.

امروزه کلیه صنایع اعم از صنایع خودرو، صنایع نیروگاهی و پالایشگاهی، هوا فضا، کشتی، صنایع ریلی، صنایع قطعه سازی، صنایع غذایی، بهداشتی، آزمایشگاه ها، تلفن همراه و کامپیوترها، مراکز ارائه خدمات نظیر بیمارستان ها و … به وفور به ابزارهای اندازه گیری و تست و آزمون نیاز خواهند داشت و به همین جهت می توان بازار رو به گسترش ابزارهای اندازه گیری و تست را یکی از دلایل توسعه و شکوفایی این فیلد در جهان امروز برشمرد. از سوی دیگر پیچیدگی عملکردی محصولات و فن آوری های روز نیاز به ابزارهای اندازه گیری دقیق و تست و آزمون را دوچندان کرده است. کافی است به قطعات به کار رفته در تلفن همراه و کامپیوترهای امروزی نگاهی بیندازیم و دریابیم که چگونه قطعات و ابزارهای متعدد در سایزهای بسیار کوچک در فضایی محدود و کوچک در کنار هم قرار گرفته اند تا متوجه شویم پروسه ساخت، اندازه گیری، تست و آزمون و تأیید هر کدام از این قطعات چه فرایند دشوار و پیچیده ای خواهد داشت؛ به این طریق است که پی به اهمیت فن آوری های اندازه گیری و آزمون در صنایع امروز خواهیم برد.

برندهای تولید ابزارهای اندازه گیری و آزمون

در حال حاضر برندهای متعددی ارائه دهنده ابزارهای اندازه گیری و تست و آزمون در مدل های متنوع و کارکردها و عملکردهای مختلف می باشند که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

– Aeroflex

– Amp Tronics

– EXFO

– Glorious Electronics

– JDSU India Pvt Ltd

– Metro Electronic Products

– Protek

– Signet

– Yokogawa India Ltd

– ZTEC Instruments

– Fischer

– PVTVM

– Fluke

– TEK

– Rigol

– MTL

– Baumer

– Optris

– FW Bell

– Schutzinger

– Durag

این لیست برخی از برندهای معتبر تولیدی ابزارهای اندازه گیری و تست و آزمون را شامل می شود که گروه صنعتی کاسپین با اغلب آن ها دارای ارتباطات مستمر و نزدیک می باشد. گروه صنعتی کاسپین به عنوان نمایندگی فروش بسیاری از برندهای ذکر شده در بالا، آماده است نیازهای مشتریان گرامی در خصوص سایر برندهای تولید کننده ابزارهای اندازه گیری دقیق و کنترل و آزمون را برآورده سازد.

انواع ابزارهای اندازه گیری و آزمون

طبیعی است که این دسته محصولات طیف پرشماری از ابزارها و تجهیزات را شامل می شود که شرح تمامی آن ها در این نوشتار نمی گنجد، اما به منظور معرفی اجمالی به اهم ابزارهای اندازه گیری و آزمون به شرح زیر اشاره می شود.

 تجهیزات پایه: برخی از این ابزارها عملکرد پایه ای دارند و دامنه کاربردی بسیار گسترده تری نیز خواهند داشت. اصلی ترین ابزارهای پایه عبارتند از:

– ولت متر که ولتاژ را اندازه گیری می کند

– اهم متر که مقاومت را اندازه گیری می کند

– آمپرمتر که برای اندازه گیری جریان استفاده می شود

– مولتی متر که به صورت ترکیبی عمل می کند و در دو نوع VOM (اندازه گیری ولتاژ، مقاومت و جریان) و DMM (اندازه گیری ولتاژ، مقاومت و جریان به صورت دیجیتال) موجود است.

– LCR سنج که برای اندازه گیری ظرفیت القاء مغناطیسی، ظرفیت خازنی و مقاومت استفاده می شود.

بعلاوه، محصولات زیر نیز برای تحریک و آنالیز پاسخ دهی مدار تحت آزمون مورد استفاده قرار می گیرند:

– تأمین کننده انرژی

– تولید کننده سیگنال

– تولید کننده الگوی دیجیتال

– تولید کننده پالس

– اسیلوسکوپ

– شمارنده فرکانس

تجهیزات ذکر شده استفاده عمومی تری دارند و کم و بیش در تمام صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

– تجهیزات ویژه: این ابزارهای اندازه گیری و آزمون تخصصی تر و ویژه تر می باشند و معمولا در صنایع خاص استفاده می شوند. به عبارتی دامنه کاربردی این تجهیزات محدودتر از تجهیزات اندازه گیری و کنترل پایه است:

– ولت متر سلنوئید

– کلمپ متر یا مبدل جریان

– ظرفیت سنج خازنی

– الکترومتر

– پراب RF که به تجهیزات آزمون اجازه می دهد فرکانس رادیویی را اندازه گیری کنند

– آنالیزور منطقی برای تست مدارهای دیجیتال

– آنالیزور اسپکتروم یا طیف که انرژی طیفی سیگنال ها را اندازه می گیرد

– آنالیزور پروتکل

– بازتاب سنج دامنه زمان که یکپارچگی کابل های بلند را تست می کند

– تستر ترانزیستور

– تستر تیوب

– تست نور

– آنالیزور شبکه

– تست کابل

بدیهی است که در فرایند ساخت یک محصول اعم از قطعه یا ماشین، و نیز انجام فرایندهای اجرایی، عملیاتی و خدماتی ممکن است چندین نوع از ابزارهای اندازه گیری و کنترل مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی این ابزارها انواع سنسورها، تسترها، سوئیچ ها، پراب ها، سوکت ها، کوپلرها، پست ها، کیت ها و … را شامل می شود که وظیفه اندازه گیری دقیق سایزها و مختصات کمی و کیفی، تست و آزمون ابعادی و کیفی، آنالیز داده ها و به طور کلی پایش و اندازه گیری فرایندها و خروجی های صنعتی و خدماتی را بر عهده دارند.

گروه صنعتی کاسپین نمایندگی فروش محصولات اتوماسیون صنعتی، ابزار اندازه گیری، تست، آزمون و کنترل کننده ها و قطعات الکترونیکی در سال های متمادی فعالیت ضمن برقراری ارتباطات مستمر با دفاتر فروش مرکزی ومنطقه ای بسیاری از برندهای تولید کننده ابزارهای اندازه گیری و کنترل، و به پشتوانه تجربه و دانش فنی مقتضی آماده است کلیه خدمات خود اعم از تأمین و فروش، نصب، آموزش، تعمیر و خدمات پس از فروش محصولات را در اختیار مشتریان قرار دهد. صرفه جویی در زمان و هزینه و کیفیت بالا در ارائه خدمات امتیاراتی است که می توانید ضمن استفاده از خدمات گروه صنعتی کاسپین در زمینه تأمین و خدمات پس از فروش ابزارهای اندازه گیری، تست و آزمون از آن ها بهره ببرید.

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است. 

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,225
فهرست