برند دیجی کی (Digikey) از برندهای توزیع کننده قطعات الکترونیکی به شمار می رود که فعالیت نسبتاً طولانی و البته گسترده آن به شرکت اعتبار بالایی در بازار جهانی داده است. این شرکت بزرگ ترین توزیع کننده قطعات الکترونیکی در آمریکای شمالی و یکی از ۵ توزیع کننده بزرگ این محصولات در بازار جهانی به شمار می رود و از این رو توجه به آن از اهمیت اساسی برخوردار است، خصوصاً که فعالیت های دیجی کی در منطقه خاورمیانه و سایر بخش های قاره آسیا بسیار گسترده است و همین امر در تسهیل تهیه و تأمین محصولات و برندهای توزیعی این کشور تأثیر بسزایی گذاشته است. شرکت Digikey با حدود ۷۵۰ تولید کننده محصولات قطعات الکترونیکی همکاری دارد و همچنین در حدود ۱۷۰ کشور دنیا فعالیت مستقیم دارد. از همین ارقام می توان پی به بازار گسترده این شرکت در مقیاس جهانی برد. از مزیت های این شرکت آمریکایی که در سال ۱۹۷۲ تأسیس شد می توان موارد زیر را برشمرد:

1- ارتباط مستقیم با حدود ۷۰۰ تولید کننده قطعات الکترونیکی به مشتریان digikey این اطمینان را می دهد که محصولات دریافتی از این شرکت با یک واسطه از شرکت تولید کننده به دست شان رسیده است

2- گسترده بالای محصولات ذخیره در Digikey، به طوری که این شرکت حدود ۱ میلیون محصول متنوع را در انبارهای خود دارد و با توجه به مراکز متعدد آمادگی کامل دارد در هر لحظه هر تعداد محصول درخواستی را سریعاً به مقصد ارسال کند.

3- خدمات و انواع مشاوره به صورت ۲۴ ساعته در تمامی روزهای هفته از دیگر مزیت های دیجی کی است که باعث تسهیل ارتباط با این واحد بزرگ توزیع کننده قطعات الکترونیکی شده است.

چنان که اشاره شد دامنه محصولات این شرکت بسیار گسترده است وشرح انواع و مدل های قطعات الکترونیکی که توسط این شرکت توزیع می شود بسیار مفصل است، اما برای آشنایی با عمده این محصولات، برخی از قطعات الکترونیکی که digikey در بازار جهانی ارائه می دهد به شرح زیر گزارش می شوند:

– محصولات صوتی شامل آلارم، زنگ، آژیر، میکرو فون و اسپیکر. عمده این محصولات در شرکت هایی نظیر CUI Inc. ،KEMET، Knowles ،DB Unlimited ،Murata ،PUI و نظایر آن تولید می شوند. این محصولات بسیار متنوع و گسترده اند و می توان در مجموع بیش از ۶۰۰۰ مدل محصول متنوع صوتی را در بازار و مراکز توزیع شرکت Digikey یافت.

– انواع باتری ها شامل باتری های غیر شارژی، شارژی، شارژر باتری، نگهدارنده باتری، پکیج های باتری و محصولاتی از این دست که در مدل های جدید و در تنوعی بالغ بر ۵۰۰۰ محصول روانه بازار می شود. باتری های غیر شارژی عموماً از تولید کنندگانی نظیر Molex ،Omron، Fedco ،FDK، و پاناسونیک تهیه و تأمین می شوند. باتری های شارژی شرکت های EnerSys ،B B Battery ،Jauch Quartz، و Adafriut Industries از عمده محصولات ارائه شده توسط Digi-Key به شمار می روند. شارژرهای باتری شرکت هایی نظیر CUI ،Eaton ،Altech Corporation ،DFRobot و Eaton نیز محصولات ارائه شده توسط این شرکت آمریکایی در بازار جهانی به شمار می روند.

– انواع کابل ها دیگر قطعات الکترونیکی هستند که توسط دیجی کی تهیه و تأمین می شوند. تأمین کابل ها و Cord Grip از شرکت های Alpha Wire ،Amphenol Industrial Corporation ،Bopla Enclosures ،Bulgin ،Conta-Clip و Davis Molding از خدمات دیجی کی در زمینه ارائه قطعات الکترونیکی است. کابل های ماژولار تولید کنندگانی نظیر Adam Tech ،Bel Inc ،B&B Smartworx، و مجموعه Amphenol دیگر قطعات الکترونیکی هستند که دیجی کی تأمین می کند.

شرکت Digikey در زمینه تأمین کابل های پلاگین نیز با تولید کنندگانی نظیر 3M ،CNC Tech ،Finisar ،Formerica ،Molex و Foxconn همکاری دارد. کابل های lgh از دیگر قطعات الکترونیکی هستند که توسط شرکت های TE Connectivity Aerospace و TE Connectivity AMP Connectors تولید و از طریق دیجی کی به بازار عرضه می شوند. کابل های هوشمند Digilent، فونیکس، Seed Technology و Olimex دیگر محصولات قابل عرضه به بازار هستند.

شرکت Digi-Key همجنین تأمین کننده کابل های روشنایی، کابل های ویدئو نظیر dvi ،HDMI و محصولاتی از این دست از تولیدکنندکان متنوع قطعات الکترونیکی است و امکان ندارد مشتریان نیازهای خود در زمینه تهیه کابل ها را واحدهای فروش این شرکت معوق ببینند.

 خازن ها دیگر محصولاتی هستند که به وفور در مراکز فروش دیجی کی یافت می شوند. خازن های آلومینویمی پلیمری، خازن های آلومینیومی الکترولیت، خازن سرامیکی، خازن الکتریکی دولایه، خازن فیلم، خازن میکا و PTFE، خازن سیلیکون، تانتالیوم، خازن تانتالیوم پلیمری و خازن های نوبیوم اکسید از محصولاتی هستند که دیجی کی در بازار جهانی به مشتریان عرضه می دارد. این محصولات در شرکت هایی نظیر Nichicon ،Rubycon ،EPCOS، پاناسونیک، Johanson ،Knowles ،Bulk ،Cut Tape ،AVX و Rohm Semiconductor ،Vishay و سامسونگ تولید و توسط توزیع کنندگانی نظیر دیجی کی روانه بازار می شوند.

 سیستم های محاظت مدار و محصولات آن از قبیل قطع کننده مدار، فیوز و نگهدارنده فیوز، سیستم محافظت نوری، فیوزهای PTC ،IC های مختلف و دیودهای TVS، تولیدی شرکت هایی همچون Altech ،Carlo ،Eaton ،IDEC ،Amprobe ،Fluke Electronics ،Bulgin ،Harwin، Keystone ،Delta ،Grayhill و نظایر آن تولید می شوند و توسط دیجی کی به بازار عرضه می شوند.

 تجهیزات کامپیوتری نظیر کیبورد، ماوس، پرینتر، مانیتور و محصولاتی از این دست، دیگر تولیداتی هستند که دیجی کی در بازار عرضه می کند.

 اتصالات و کانکتورها شامل اتصالات روتر، اتصالات مداری، اتصالات فیبر نوری، اتصالات FFC و FPC، اتصالات حافظه، اتصالات مستطیلی، سوکت ها، ترمینال ها، اتصالات DVI ،HDMI و نظایر آن از قطعات الکتریکی است که توسط Digi-Key در بازار ارائه می شوند.

 نیمه هادی ها شامل انواع دیود، ماژول های محرک انرژی، ترانزیستورها، و تریستورها توسط تولید کنندگانی نظیر Bourns Inc.، Comchip ،IXYS ،MaxLinear ،ON ،Powerex ،Infineon ،Nexperia و شرکت هایی از این قبیل تولید و روانه بازار توزیع و فروش می شوند.

– رله ها دیگر محصولات ارائه شده توسط digikey هستند که در انواع مختلفی چون رله اتوماتیک، رله های ماژولار I/O، و انواع کنتاکتورها در بازار توزیع می شوند. عمده تولید کنندگان این محصولات Littlefuse Inc، امرن، پاناسونیک، Altran Magnetics و شرکت هایی از این قبیل هستند.

 سنسورها از اصلی ترین محصولات قابل ارائه توسط دیجی کی به شمار می روند که در انواع سنسور حرکتی، سنسور نوری، سنسور فشار و نظایر آن به مشتریان عرضه می شوند. شرکت های Parallax Inc ،Honeywell، بوش Memsic، IDEC و از این قبیل اصلی ترین تولید کنندگان سنسور هستند که در تعامل مستمر با Digikey هستند.

 

لیست فوق برخی از محصولات و شرکت های تولید کننده ای از این دست قطعات الکترونیکی را برمی شمارد که Digi-Key در تعامل با ایشان جهت ارائه خدمات و محصولاتشان می باشد. گروه صنعتی کاسپین به عنوان عرضه کننده قطعات الکترونیکی بخش قابل توجهی از بازار داخلی خود را ضمن تعامل و همکاری با مراکز فروش و توزیع شرکت Digikey تأمین می کند. ارتباط با مراکز فروش منطقه ای متعدد این شرکت و نیز مرکز فروش بزرگ این شرکت در کشور چین گروه صنعتی کاسیپن را در تسهیل فرایند تأمین قطعات الکترونیکی برای مشتریان داخلی یاری رسانده است.

لینک سایت دی جی کی

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,734
فهرست