آشکارگر گاز (Gas Detector) یا نشت یاب گاز یکی از ابزارهای ایمنی و بازرسی در محیط های فنی و صنعتی، و خصوصاً در شرایطی است که نشتی گاز ولو در سطح محدود می تواند آسیب هایی جدی بر فرایندهای جاری یا جدید وارد کند. این آسیب ها می توانند از دو نوع باشند:

– زمانی که ما در یک محیط صنعتی در حال انجام کار گرم هستیم و فرایندهای مربوط به آن تولید اشتعال و احتراق می کنند، تصادف ذرات گازی با حرارت و جرقه های ناشی از این کار گرم می تواند تبعاتی سنگین نظیر آتش سوزی، احتراق یا حتی انفجار را به همراه داشته باشد. در این شرایط ممکن است با توجه به غلظت پایین گاز نشت شده متوجه بروز نشتی نشوند اما آثار آن خود را در قالب یک سانحه نشان دهد. بنابراین بهتر است در محیط های کار فرایندهای بازرسی نشتی انجام شود.

– در زمانی که گاز موجود در خط لوله یا مخزن ضریب خطرات ایمنی و بهداشتی و زیست محیطی مشهودی داشته باشد باید از هر ساز و کار پیشگیرانه و اقدامات ضروری حین بروز نشتی استفاده کرد. برای مثال نشتی گاز ترش یا H2S تبعات بسیار مخربی برای هر واحد صنعتی به همراه خواهد داشت و باید از بروز و گسترش آن ممانعت شود.

بنابراین نشتی یابی گاز یکی از فرایندهای حساس در محیط های صنعتی محسوب می شود، خاصه آن که بازرسی چشمی این سیال میسر نیست و نیروی کار و تیم های بازرسی تنها زمانی متوجه نشتی می شوند که حجم بالایی از گاز در یک محیط فشرده شده است.

اما می توان با استفاده از تجهیزات ویژه نشت یاب گاز نسبت به این معضل اقدامات کافی و وافی را انجام داد و از بروز هر گونه مشکلی از ناحیه نشتی گاز پیشگیری کرد. شرکت bw-gasmonitors از واحدهای تولید کننده انواع آشکار کننده گاز یا همان نشتی یاب گاز به شمار می رود که دامنه بالا و تنوع زیاد محصولات آن، ضمن ضریب کیفیت بالای شان توانسته اند بازار جهانی را تحت تأثیر خود قرار دهند و از همین رو گروه صنعتی کاسپین به فراخور نیاز بازار داخلی نمایندگی فروش این محصولات را بر عهده گرفته است.

پیش از معرفی نشت یاب های گاز شرکت BW-GASMONITORS لازم است ابتدا یک دسته بندی کلی از محصولات این شرکت ارائه شود:

– نشت یاب برای یک گاز؛ این دسته محصولات شرکت BW مناسب برای شناسایی و تشخیص نشتی یک گاز مشخص هستند و روی خطوط لوله و مخازنی استفاده می شوند که بیش از یک گاز درون و در مجاورت آن وجود ندارد.

– نشت یاب برای مخلوطی از گازها که زمانی استفاده می شود که در یک مجموعه نه  یک گاز مشخص، بلکه با ترکیبی از چندین گاز سروکار داریم. در این شرایط دستگاه نشت یاب باید قادر به تشخیص نشتی تمامی این گازها باشد.

بدیهی است واحدهای صنعتی بسته به نیاز خود به سری محصولات متناسب با ماهیت کارشان رجوع می کنند. حال به معرفی عمده محصولات نشت یاب گاز شرکت BW خواهیم پرداخت تا مختصاتی کلی از تنوع، قابلیت ها و توانمندی های این دستگاه ها ارائه شود:

– نشت یاب گاز ساده GasAlert Extreme:

این نوع از نشت یاب به سادگی تا دو سال قابلیت عملکرد با باتری و سنسور قابل تغییر دارد و قادر است گازهای سمی که در مجاورت محل کار منتشر شده اند را تا دامنه بالا شناسایی کند. سیستم کالیبراسیون این نوع از نشت یاب گاز نیز بسیار ساده است و به راحتی انجام می شود. نشت یاب ساده GasAlert Extreme دارای صفحه LCD نشان گر زمان واقعی تراکم گاز است، این دستگاه ضد آب بوده و دارای طراحی کم جا و فشرده می باشد.

– نشت یاب گاز ساده سه ساله GasAlertClip Extreme:

این نوع از نشت یاب گاز رایج ترین و پرمصرف ترین نوع از این دست دستگاه ها می باشد که سیستم تعمیرات نگهداری خاصی را نیاز ندارد، عملکرد پایداری دارد و بسیار قابل اعتماد است. نشت یاب گاز مذکور در بازه زمانی سه ساله نیاز به کالیبراسیون ندارد، احتیاجی به جابجایی سنسور و باتری ندارد و نیاز به شارژ باتری نیز در آن وجود ندارد. این نوع از نشت یاب های تولیدی bw-gasmonitors از مقرون به صرفه ترین محصولات نشت یاب به شمار می روند که مورد استقبال وسیع مشتریان در بازار داخلی نیز قرار گرفته اند.

– نشت یاب گاز ترکیبی GasAlertQuattro:

این نوع از نشت یاب قابلیت شناسایی و تشخیص تا ۴ گاز را دارد و ساختار شناور و انعطاف پذیر آن، گستره کاربردی بالایی بدان بخشیده است. نشت یاب گاز ترکیبی مذکور که در زمینه های صنعتی مختلف نظیر ورودی هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد دارای سیستم ارزیابی و کالیبراسیون اتوماتیک است. ساختار و عملکرد ساده آن هزینه آموزش و راه اندازی اپراتورها برای استفاده تخصصی از آن را کاهش می دهد، سنسورهای کاملاً تضمین شده آن عملکردی منحصر به فرد حتی در سخت ترین محیط های صنعتی بدان ها می بخشد و طراحی فشرده و سیستم روشنایی مناسب آن، حمل و بهره گیری از این نوع نشت یاب گاز را تسهیل می کند.

– نشت یاب گاز ترکیبی GasAlertMicro 5 IR:

این نوع از نشت یاب قادر به تشخیص ۵ منبع خطر جوی بوده و دارای مدل های متنوع، از جمله مدل PID برای تشخیص VOC، یا مدل IR برای تشخیص گاز CO2 است. این محصول نیز همانند سایر دیگر نشت یاب های گاز تولیدی bw-gasmonitors ضد آب بوده، دارای صفحه نمایشگر LCD است، سیستم کالیبراسیون مطمئن و دقیق دارد و دامنه کاربردی گسترده را نیز دارا می باشد.

 

شرکت BW علاوه بر تولید محصولات نشت یاب گاز، در زمینه تولید تجهیزات نمونه برداری نیز دارای سابقه می باشد. قطعات یدکی نمونه برداری شامل پمپ های هواکش دستی، کیت ها و پراب های نمونه برداری از این جمله اند. سنسورهای جابجایی از دیگر محصولات این شرکت هستند که در دامنه گسترده و در انواع مدل ها بر حسب نیاز مشتریان تولید و روانه بازار می شوند. تجهیزات کالیبراسیون شامل انواع سیلندرهای گاز، تست گازها، شیلنگ های کالیبراسیون، رگولاتورها و قطعات یدکی از جمله تجهیزات کالیبراسیون شرکت BW-GASMONITORS به شمار می روند.

همچنین از دیگر محصولات قابل توجه این شرکت، انواع سنسور جابجایی (Replacement Sensor) می باشد که در سری ها و انواع مختلف تولید و روانه بازار می شوند. سنسور جابجایی MICROcel اکسیژن سری SR-X-MC، سنسور SR-X10، سنسور جابجایی گاز ترش PS-RH04S، سنسور جابجایی دی اکسید نیتروژن PS-RD04 و بسیاری مدل های دیگر، از جمله این دسته محصولات شرکت BW محسوب می شوند که در نوشتارهای بعدی مفصل تر شرح داده خواهند شد. گروه صنعتی کاسپین به عنوان نمایندگی فروش محصولات BW-Gasmonitors آماده است سفارشات مشتریان گرامی را در اسرع وقت پاسخ گفته و نسبت به برآورده کردن مطالبات ایشان به دقیق ترین و سریع ترین شکل ممکن عمل کند. کافی است به یکی از مجاری ارتباطی مندرج در سایت مراجعه فرموده و با ما تماس بگیرید تا نسبت به کم و کیف خدمات گروه صنعتی کاسپین آشنا اطلاعات کافی را کسب کنید.

لینک سایت BW

 کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 603
فهرست