PLC یا کنترل‌کننده قابل برنامه‌ریزی چیست؟

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. PLC یا کنترل‌کننده قابل برنامه‌ریزی چیست؟

 

پی ال سی (PLC) یا کنترل‌کننده قابل برنامه‌ریزی، از ابزارهای اتوماسیون صنعتی و یک سیستم کنترلی کامپیوتری و صنعتی می‌باشد که به صورت پیوسته ورودی‌های ابزارها را مورد پایش قرار داده و از طریق نرم‌افزارها و برنامه‌های خود، فرایند اجرای عملیات و در نهایت خروجی ابزار را کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر از طریق پی ال سی می توان ورودی یک ایستگاه کاری در واحدی صنعتی را دریافت، و فرایندی که در ایستگاه مربوطه روی یک ابزار انجام می شود را در قالب خروجی مورد آنالیز قرار داد.
با استفاده از فن آوری PLC می توان خطوط تولید محصول، کارکردها و عملکردهای آن و فرایندهای مربوط به آن را توسعه و ارتقا داده و با استفاده از مکانیسم های کنترلی اتوماسیون صنعتی خروجی محصول را به بهترین و دقیق ترین شکل ممکن استحصال کرد.
بزرگ ترین مزیت پی ال سی این است که همزمان با گردآوری و جمع آوری اطلاعات قابلیت تغییر یا تکرار فرایند را دارا می باشد. این امر قدرت مانور واحد صنعتی جهت تنوع دهی یا تکرار یک پروسه را افزایش خواهد داد. دیگر مزیت این سیستم چند کارکردی بودن آن است. به عبارت دیگر می توان انواع ابزارهای ورودی و خروجی را بمنظور دریافت بهترین محصول و استفاده بهینه از این سیستم بر آن وارد کرد.
نحوه عملکرد PLC:
۱-    اسکن ورودی: موقعیت تمام ابزارهای ورودی که به PLC مرتبط هستند را کشف می کند.
۲-    اسکن برنامه: برنامه ای که توسط کاربر بر آن وارد شده و PLC بر حسب آن تنظیم شده است را اجرا می کند
۳-    اسکن خروجی: تقویت بخشی تمامی خروجی های مرتبط به PLC

انواع دستگاههای پی ال سی از حیث اندازه، حافظه، تعداد ورودی و خروجی و… دارای تنوع بسیار بالا بوده و شرکت های بسیاری در سرتاسر جهان تولید کننده این محصول می باشند که برخی از معتبرترین آن ها به شرح زیر می باشند:
–    شرکت امرن (Omron) که تولید کننده PLC در ژاپن بشمار می آید.
–    شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) که تولید کننده PLC در ژاپن بشمار می آید.
–    شرکت زیمنس (Siemens) که تولید کننده این محصول در آلمان است.
–    شرکت آلن بردلی (Allen-Bradley) در کشور آمریکا که دارای تنوع بالا در تولید PLC می باشد.
–    شرکت دلتا (Delta) در تایوان دیگر تولید کننده شناخته شده PLC در جهان قلمداد می شود.
طی سالیان اخیر فعالان و صاحبان صنایع به لحاظ دامنه کاربردی وسیع، به راه اندازی سیستم های پی ال سی در مراکز صنعتی خود روی آورده اند و از این رو تأمین تجهیزات و فرایند نصب آن به یکی از روال های رایج در صنایع کشور تبدیل شده است. بنابراین فراهم سازی دستگاه ها و تجهیزات یکی از متغیرهای تعیین کننده در استفاده از این تجهیز اتوماسیون صنعتی بشمار می رود.
تهیه و تجهیز سیستم های PLC از مراجع معتبر بین المللی، در اسرع وقت و با هزینه بهینه از متغیرهای تعیین کننده صاحبان صنایع برای راه اندازی این سیستم محسوب می شود. از این رو ما ضمن فعالیت در این زمینه و آشنایی با تمامی مراجع بین المللی تولید کننده پی ال سی آمادگی کامل برای استعلام سریع قیمت و ارسال پیش فاکتور و انجام مراتب ادارای و اجرایی ورود محصول و تحویل آن به مشتری را دارا می باشیم. همچنین مشاوره در زمینه انتخاب برند و شرکت سازنده محصول با توجه به اولویت ها و اقتضائات مشتریان گرامی، امری است که نسبت به آن تعهد کامل خواهیم داشت.

 کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 835
فهرست