اتوماسیون صنعتی یک حوزه تکنولوژیک بدیع و متأخر محسوب می شود که طی سالیان اخیر توانسته است نظر مشتریان برجسته ای را در نقاط مختلف دنیا به خود جلب کند. با توجه به شتاب تحولات صنعتی و وارد شدن عنصر ارتباطات و فن آوری های اطلاعاتی در حوزه های تولید و ارائه خدمات، انقلابی بزرگ در مناسبات تولید رخ داده است و اکنون می توان گفت استفاده بهینه از فن آورهای برقرار کننده ارتباطات اتوماسیونی یک مزیت در مقایسه با رقبا به شمار می رود. بنابراین عصر امروز عصر مبادلات و رقابت ها بر سر پیشرفت های مکانیکی محسوب نمی شود چرا که اغلب شرکت ها و واحدهای صنعتی برجسته و صاحب نام در این زمینه حداکثر بهره وری ممکن از تجهیزات و تأسیسات مکانیکی را می برند. بلکه آن چه در حال حاضر توان رقابتی واحدهای تولیدی را ارتقا می دهد طراحی ها و برنامه ریزی های بدیع و مهم تر از آن بهره گیری از تجهیزات برقراری ارتباط اتوماسیونی است. تجهیزات اتوماسیون صنعتی برجسته ترین امکانات برای پیشبرد این هدف به شمار می روند. اتوماسیون صنعتی از بدو شکل گیری و تکوین توانسته است با محول کردن بخش های حساس و تعیین کننده در فرایندهای اصلی، پشتیبانی و مدیریتی ضریب بهره وری ابزارها و ساز و کارهای اتوماتیک و الکتریکی فرایندها را به طرز مشهودی ارتقا دهد.
تجهیزات اتوماسیون صنعتی دارای دامنه کاربردی گسترده ای هستند و در صنایع مختلف قابل استفاده و بهره برداری می باشند. قابلیت انعطاف و شناوری و ماهیت چند کارکرده تجهیزات اتوماسیون صنعتی، به بهره گیرندگان از این صنعت نوپا اجازه می دهد در حوزه های مختلف از دستگاه های مختلف اتوماسیون صنعتی بهره ببرند.

برخی از عمده ترین حوزه هایی که اتوماسیون صنعتی در آن ها قابلیت کاربرد گسترده دارد را می توان به شرح زیر برشمرد:

صنعت ساختمان: طی سالیان اخیر در نتیجه توسعه صنایع ساختمان و گره خوردن شدید این صنعت با تجارت و توریسم تمایل به استفاده از تجهیزات و قابلیت های اتوماسیون صنعتی برای بهبود امکانات مجتمع های مسکونی تجاری و تفریحی نظیر هتل ها و… افزایش یافته است. با استفاده از این تجهیزات می توان برخی از فرایندهای خدماتی در ساختمان را به صورت اتوماسیون و از طریق سرورها و نرم افزارها مدیریت و پایش کرد. به طورتی که می توان تسهیلات را به صورت همگن و واحد توزیع و کنترل کرد. کنترل مرکزی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، روشنایی ساختمان و مجتمع و نظارت بر تسهیلات واحدها علی الخصوص در هتل ها دارای مزایای بسیار بالایی است. با استفاده از تجهیزات اتوماسیون صنعتی قادر خواهیم بود این گونه تسهیلات را به بهترین نحو ممکن تعبیه کنیم. این امر نه تنها باعث جلب رضایت بیشتر مشتریان خواهد شد، بلکه در کاهش هزینه های ناشی از هدر رفت سوخت و انرزی نیز نقش بالایی دارد. با استفاده از کامپیوترهای صنعتی، نرم افزارهای مرتبط، کنترلرها و … می توان به این هدف دست یافت.
نظارت بر محیط زیست و مدیریت تسهیلات: اتوماسیون صنعتی می تواند تأسیسات مناسبی برای مدیریت و کنترل عوامل کلانی ایجاد کند که در ایمنی و سلامت محیط زیست تأثیر دارند. خطوط لوله انتقال آب و سوخت از این جمله اند. کنترل و پایش خطوط لوله شامل نظارت بر فشار، دما، جریان، نشتی و هر عامل دیگری که می تواند باعث ایجاد اختلال فنی در عملکرد مجموعه و ایجاد آسیب زیست محیطی شود از طریق تجهیزات اتوماسیون صنعتی بسیار کارآمدتر از حالتی خواهد شد که با استفاده از ابزارهای مکانیکی و انسانی بخواهیم کار مذکور را انجام بدهیم. در خصوص ایستگاه های آب و فاضلاب و تصفیه آن ها نیز کنترل فرایندهای مربوط به انتقال فاضلاب و استخرهای مختلف شان از طریق اتوماسیون صنعتی کارآمدتر و ثمر بخش تر خواهد بود. در مجتمع های صنعتی که با سیالات سر و کار دارند نیز می توان از این تجهیزات اتوماسیون صنعتی برای نظارت و کنترل بر فرایند پمپاژ ایستگاه های پمپ سیال استفاده کرد. در مواقعی چندین پمپ همزمان با هم عمل می کنند و پایش مکانیکی آن می تواند بر کارایی فرایند کنترلی تأثیر منفی بگذارد. از این رو تجهیزات اتوماسیون صنعتی در این شرایط راه گشاتر خواهند بود.
ماشین آلات و دستگاه ها در کارخانجات: با استفاده از تجهیزات اتوماسیون صنعتی می توان بخشی از فرایندهای اجرایی و نظارتی دستگاه ها و ماشین آلات حین عملکردشان را بر عهده این تجهیزات بگذاریم. همچنین نظارت بر فرایندها و خروجی های این دستگاه ها نیز می تواند بخشی از عملکرد تجهیزات اتوماسیون صنعتی باشد. از این تجهیزات می توان در کنترل کیفیت محصولات به نحو احسن استفاده کرد. همچنین فرایند تولید را خصوصاً در مراکزی که فرایندها قابلیت پیشروی خودکار دارند می توان از طریق تجهیزات اتوماسیون صنعتی به بهترین شکل انجام داد. در فرایندهای تولیدی پیوسته و بدون انقطاع می توان از تکنولوژی اتوماسیون صنعتی برای انجام فرایندها و تغییر مکان ایستگاه تولیدات بهره بالایی برد. افزون بر این نظارت و پایش بر متغیرهای تأثیر گذار و تعیین کننده در کیفیت محصول از جمله دیگر مواردی است که از طریق اتوماسیون صنعتی بسیار بهبود پیدا خواهد کرد. در بسته بندی محصولات، خصوصاً زمانی که فرایند بسته بندی دارای ظرافت و دقت است باز هم اتوماسیون صنعتی قادر خواهد بود سرعت عملکرد را ارتقا دهد و هم می تواند دقت کار را بالاتر ببرد. ضمن این که پیوستگی فرایند بسته بندی را حفظ کرده و مانع انباشت محصول در ایستگاه بسته بندی میشود.

موارد فوق بخشی از مزایایی بود که اتوماسیون صنعتی می تواند در صنایع و حوزه های خدماتی خاص مورد استفاده قرار گیرد. ابتدا به ساکن شاید تصور این که یک فن آوری با این عمر پایین دارای چنین دامنه کاربردی گسترده ای باشد در ذهن نمی گنجد اما با توجه به ماهیت و کارکردی که تجهیزات و فرآیندهای اتوماسیون صنعتی دارا می باشند می توان از همه این مزایا بهره برد. گروه صنعتی کاسپین در سال های اخیر تلاش خود را مصروف معرفی این فن آوری و کاربردهایی کرده است که اتوماسیون صنعتی می تواند در چارچوب های آن کارکرد های مختلف داشته باشد. ایجاد هر گونه محدودیت در استفاده از تجهیزات اتوماسیون صنعتی توسط واحدهای صنعتی، به معنای محروم کردن خود از مزایی است که می توانند داشته باشند. البته این به معنای استفاده بی مهابای این تجهیزات نخواهد بود و چه بسا برخی تصمیم گیران واحدهای صنعتی به دلیل دریافت مشاوره های نادرست در زمینه استفاده از اتوماسیون صنعتی در واحد صنعتی خود، دچار افراط و استفاده نادرست و غیر بهینه از تجهیزات اتوماسیون صنعتی شوند که این امر قابل توجیه نیست. چنان که می دانیم هدف اصلی استفاده از فن آوری های خدماتی و پشتیبانی، بهره گیری از مزایا به منظور کاهش هزینه و افزایش بهره وری خواهد بود. حال اگر فن آوری مذکور به این مهم نیل نیابد طبیعتاً استفاده از آن فاقد توجیه خواهد بود. گروه صنعتی کاسپین قادر است از طریق کارشناسان و مهندسین متبحر خود بهترین و کارآمدترین مشاوره در این زمینه را ارائه دهد و به فعالان واحدهای صنعتی مختلف در زمینه ارتقای جایگاه خود یاری رساند.

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 921
فهرست