سنسور اپتکس از دیگر محصولات اتوماسیون صنعتی موجود در بازار می باشد که دارای اعتبار و شهرت بالایی نزد مشتریان می باشد. کیفیت بالا به همراه عملکرد سریع و دقیق از ویژگی های این سری محصولات اتوماسیون صنعتی به شمار می رود و از این رو نظر بهره گیرندگان سنسورهای صنعتی را به شدت به خود جلب کرده است.

البته سنسورها تنها محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت اپتکس به شمار نمی آیند؛ روشنایی LED، کنترل کننده های LED و ترمومترهای بدون تماس از دیگر تولیدات این شرکت محسوب می شوند که نظیر سنسورها از قابلیت عملکردی بالایی برخوردارند و در بازار داخلی نیز نظر مشتریان را به طرز محسوسی جلب کرده اند.

شرکت اپتکس از زمره تولیدکنندگان برجسته انواع سنسورهای صنعتی به شمار می رود. این شرکت فعالیت خود در این زمینه را در سال ۱۹۸۵ با تولید سنسورهای فوتوالکتریکی آغاز کرد. به مرور و با گسترش بازار در اروپا و کشورهای آسیای شرقی، اپتکس تبدیل به برندی بین المللی در زمینه تولید انواع سنسورها گردید، به طوری که دامنه جغرافیایی خود در زمینه تولید را نیز گسترش داد و در سال ۲۰۰۱ در چین مرکزی برای تولید محصولات خود راه اندازی کرد. تولید حسگرهای تصویری رنگی چندکاره (دوربین، روشنایی، کنترل کننده و مانیتور) از جمله دستاوردهای بزرگ این شرکت به شمار می رود که در سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد. این دستاوردها، شرکت اتوماسیون صنعتی اپتکس را به برندی صاحب نام تبدیل کرده و زمینه های همکاری آن با واحدهای مختلف در سطح جهانی را فراهم کرد. این روند همچنان ادامه داشته و در سال ۲۰۱۷ اپتکس تبدیل به یک شرکت هولدینگ با زیرشاخه OPTEX FA گردید. محصولات اتوماسیون صنعتی این شرکت ژاپنی در حال حاضر بازار قابل توجهی در ایران داشته و همین امر گروه صنعتی کاسپین را به ارائه خدمات این شرکت به مشتریان گرامی ترغیب کرده است.

عمده محصولات اتوماسیون صنعتی اپتکس را می توان به شرح زیر برشمرد:

– سنسورهای فوتوالکتریک (Photoelectric Sensors): سنسورهای فوتوالکتریکی اپتکس با قیمت ارزان و کارایی بالا در مدل های مختلف تولید و در بازار عرضه می شوند. سنسورهای آمپلی فایر توکار (Amplifier Built-in Type) از جمله این محصولات می باشند که در سری های مختلف Z3 ،Z2 ،Z-M ،E ،J ،C-R و غیره ساخته می شوند. هر یک از این سری ها بر حسب نیاز مشتریان دارای قابلیت های ویژه خود بوده و مشتریان باید متناسب با نوع نیاز صنعتی خود آن را انتخاب کنند. برای مثال سری C-R سنسورهای آمپلی فایر توکار برای مسافت های طولاتی مناسب می باشند. سری J این محصولات مقاومت بالایی در برابر آب دارند و سری Z2 آن ها دارای LED با توان بالا هستند.

– سنسورهای لیزری (Laser Sensor) از دیگر انواع سنسورهای فوتوالکتریکی محسوب می شوند که دارای سری های Z-L ،D و D2SA هستند. سری Z-L این سنسورهای لیزری کم جا بوده، سری D آن دارای دقت بسیار بالاست و سری D2SA نیز دارای آمپلی فایرهای دیجیتال و لیزر ماژولار می باشد.

سنسوری های BGS شرکت اپتکس از متنوع ترین مدل سنسورهای تولیدی این شرکت محسوب می شود که دارای انواع و کاربردهای متنوع است. سری TOF-DL این سنسورها دارای طراحی بسیار فشرده هستند، TOF-L برای مسافت های بسیار زیاد مناسب است، سری BGS-HL دارای نمایشگر دیجیتال است، سری BGS-S این محصولات دارای ابعاد کوچکی بوده و بسیار آسان نصب می شود. دیگر سری سنسورهای BGS اپتکس نیز نظیر موارد ذکر شده هر یک دارای قابلیت های ویژه خود هستند که به آن ها کارکرد و مزیت مشخصی می دهد، مزیتی که به تناسب نیاز مشتری می تواند بهترین سطح از بهره وری را برای عملکردهای صنعتی جاری مجتمع فراهم کند.

– سنسورهای فیبری (Fiber Sensor) اپتکس نیز دارای قابلیت نصب و عملکرد ساده و روان هستند. سنسورهای فیبری در انواع ریسمانی، سیلندری، Sleeve-Straight ،Sleeve-Sideview ،R4mm ،R1mm ،R2mm و Petro-Reflective تولید می شوند که به وفور در بازار جهانی خرید و فروش شده و در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

– سنسورهای جابجایی (Displacement Sensor): سنسورهای جابجایی شرکت اپتکس در مقایسه با رقبا دارای قیمت مناسب و کارایی بالا می باشد. این قسم محصولات اپتکس نیز همچون سایر تولیدات، دارای سری های متنوع می باشند. سنسورهای جابجایی لیزری، سنسورهای جابجایی دو بعدی، سنسورهای جابجایی کنترل کننده و آمپلی فایر برای سنسورهای جابحایی جزو این دسته محصولات اتوماسیون صنعتی اپتکس می باشند. هر یک از این محصولات نیز به نوبه خود در انواع و سری های مختلف تولید می شوند که دارای کاربردهای خاص خود می باشند. برای مثال سنسورهای لیزری در سری های CDX که دارای دقت بسیار بالا هستند، CD5 که تا ۲۰۰۰ میلیمتر قابلیت عملکردی دارند، CD4 با کارکرد آسان و تصاویر خطی هستند و نیز سری CD33 می باشند که فشرده، کم جا، و دارای صفحه نمایشگر دیجیتالی می باشند.

– سنسور ویژن (Vision Sensor): این دسته محصولات اپتکس نیز در دو نوع سنسور ویژن با دوربین چندگانه (Multiple Camera Vision Sensor)، و سنسور ویژن چند منظوره (All in one Vision Sensor) تولید می شوند. در سری MVS-OCR2، سه دوربین را می توان به یک کنترل کننده متصل کرد. این امر برای ارزیابی پرینت OCR بسیار مناسب است. سری های MVS از سنسور ویژن با دوربین چندگانه همگی دارای این قابلیت هستند و برای ارزیابی تطبیق الگو و ارزیابی اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع سری سنسورهای چند منظوره اپتکس نیز دارای قابلیت تنظیم رنگ آسان، سیستم ارزیابی تطبیق الگو و قابلیت هایی از این دست هستند.

چنان که اشاره شد روشنایی LED و ترمومترهای غیر تماسی از دیگر محصولات شرکت اپتکس هستند که در نوشتارهای بعدی به معرفی و تشریخ انواع سری ها و مدل های آن ها خواهیم پرداخت.

گروه صنعتی کاسپین به پشتوانه تجاربی که در زمینه تأمین تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید و فروش سنسورها در بازار داخلی و منطقه ای داشته است، و بر حسب دانش فنی خود در خصوص عملکرد و قابلیت و کارامدی این محصولات برند اپتکس را یکی از برجسته ترین برندها در زمینه تولید سنسور یافته و به همین دلیل نمایندگی فروش و ارائه خدمات اپتکس را تقبل کرده است. از این رو مشتریان گرامی می توانند ضمن برقراری تماس از خدمات گروه صنعتی کاسپین در زمینه معرفی محصولات اپتکس، شناسایی بهترین و مناسب ترین سنسورها متناسب با نیاز صنعتی مشتری، تأمین و تهیه و تحویل محصول، نصب و راه اندازی و خدمات پس از فروش این شرکت بهره ببرند.

لینک سایت اپتکس

  کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,147
فهرست