شرکت ABB از شرکت های بزرگ و قدیمی سوئیسی در زمینه تولید انواع تجهیزات و ساختارهای الکتریکی به شمار می رود که عمر بسیار طولانی آن، به این مجموعه فرصت و قابلیت ورود تخصصی به فیلدهای مختلف الکتریکی را داده است. این شرکت با نام اختصاری ASEA در سال ۱۸۸۳ فعالیت خود را با تولید لامپ الکتریکی و ژنراتورهای الکتریکی آغاز کرد اما به فراخور گسترش و پیشرفت فن آوری، این شرکت نیز خود را با نیازهای روز تطبیق داده و به تولید انواع تجهیزات الکتریکی نظیر شبکه برق (Power Grid)، محصولات الکتریکی، اتوماسیون صنعتی و رباتیک دست زده است. شرکت ABB بر حسب سابقه بیش از ۱۳۰ ساله اش شعار خود را آوردن برق از هر نیروگاه به هر پریز برق، و اتوماتیزه کردن کلیه صنایع از فرایندهای مربوط به منابع طبیعی تا محصولات نهایی معرفی کرده است. این شرکت سوئیسی اکنون تبدیل به یک برند بزرگ بین المللی خصوصاً در زمینه محصولات اتوماسیون صنعتی شده است و در بیش از ۱۰۰ کشور دارای شاخه و شعبه می باشد. وجود دفاتر و مراکز در کشورهای مختلف نظیر آرژانتین، برزیل، چین، کویت، آلمان، ژاپن، آمریکا، کانادا، عربستان و امارات باعث تسهیل در دسترسی به محصولات و خدمات شرکت ABB شده است و از این رو این شرکت تبدیل به یک برند شناخته جهانی در خصوص تولید محصولات الکتریکی و اتوماسیون صنعتی گردیده است.

بر این اساس گروه صنعتی کاسپین مجاب شده است که برای رفع نیازهای بازار داخلی، ضمن برقراری ارتباط مستقیم با شرکت ABB، با مراکز فروش این شرکت در چین و خاورمیانه نیز ارتباط برقرار کند و به این ترتیب آماده است نیازهای مشتریان گرامی را در اسرع وقت برطرف سازد. باید اشاره شود که عمده ترین محصولات توزیعی ABB در ایران تجهیزات اتوماسیون صنعتی می باشند که نظر مشتریان را بسیار به خود جلب کرده است و بازار داخلی محصولات اتوماسیون صنعتی را به شدت تحت تأثیر خود قرار داده است. از این رو به معرفی برخی از محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت ABB که گروه صنعتی کاسپین خود را موظف به تهیه و تأمین آن ها در اسرع وقت و با کمترین هزینه ممکن می داند، می پردازیم:

– کنترل کننده قابل برنامه ریزی منطقی خودکار (PLC Automation): که دارای قابلیتهای منحصر به فرد و انعطاف پذیری کاربردی بسیار بالا بوده و در صنایع آب، ساخت و ساز و زیرساخت، مراکز کنترل داده، انرژی های احیاپذیر، اتوماسیون ماشین آلات، معدن و نظایر آن مورد استفاده قرار می گیرند. مدل AC500 این دسته محصولات اتوماسیون صنعتی شرکت ABB انتخابی ایده آل برای فرایندهای پیچیده و شبکه ها و ماشین آلات با سرعت پردازش بالا هستند. مدل AC500-eCo سری اقتصادی از این دسته محصولات به شمار می رود که کاربرد محدودتری دارد اما با توجه به قیمت ارزان تر بسیار مقرون به صرفه است. سری AC500-S از PLC های تولیدی شرکت ABB نیز دارای ضریب ایمنی بالایی بوده و برای استفاده در کارخانجات، ماشین آلات و مناطقی که دارای فرایندهای اتوماتیک هستند بسیار مفید است.

– محصولات رباتیک ABB: که شامل ربات های صنعتی و نرم افزارها، تجهیزات و فرایندهای مربوطه می باشند. ربات های صنعتی شرکت ABB در سری های IRB 120 ،IRB 140 ،IRB 5400 ،IRB 5500-25 و نظایر آن تولید می شوند. این شرکت همچنین تولید کننده کنترل کننده (Controller) در سری های IRC5 ،IRC5C ،OmniCore و نرم افزار کنترل کننده IRC5 نیز می باشد. عمده این محصولات در تجهیزات جوشکاری قوس الکتریکی، دستگاه اسپری، نوار نقاله، تجهیزات نقاشی، ابزارهای برنامه ریزی، شوینده های رباتیک و سیستم های توزیع به کار می روند و از این رو صنایع مختلف نظیر اتوماسیون، صنایع الکتریکی. الکترونیک، جوشکاری رباتیک، پلاستیک، فورج، بسته بندی، ساخت متریال و صنایع چوب می توانند از محصولات رباتیک شرکت ABB بهره ببرند.

– مبدل و اینورتر قدرت (Power Converter and Inverter): مبدل ها و اینورتر های تولیدی ABB نیز قابلیت استفاده در صنایع مختلف را دارا می باشند. با استفاده از این تجهیزات می توان انرژی را به کارآمدترین طریق تولید و استفاده کرد. اینورترهای خورشیدی (Solar Inverter) از جمله این محصولات هستند که توان تولید و حفظ انرژی به بهترین شکل ممکن را دارا می باشند. مبدل های توربین بادی (Wind Turbine Converter) از دیگر محصولات ABB هستند که به مشتریان امکان می دهند حداکثر صرفه را از انرژی بادی داشته باشند. مبدل های Hydrokinetic از جمله دیگر محصولات شرکت ABB در زمینه تولید Converter محسوب می شوند که از جریان آب انرژی الکتریکی تولید می کنند. این محصولات دارای طراحی های قدرتمند و تأیید شده هستند، از انرژی حداکثر بهره گیری را می کنند و از این رو دارای ضریب بهره وری بالایی هستند، دارای طراحی ماژولار هستند و کارکرد بسیار آسانی دارند و در نهایت حداکثر بازدهی و بهره وری را با وجود هزینه عملیاتی پایین دارا می باشند. مبدل کشش (Traction Converter) از دیگر مبدل های تولیدی ABB است که در صنایع حمل و نقل ریلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

– نیمه هادی (Semiconductor): که دارای قدرت بالا بوده و در فن آوری های سنتی و جدید مورد استفاده هستند. ماژول های IGBT و دیود در ولتاژهای متنوع قابل استفاده هستند. ماژول های IGBT با Press-pack و دیود نوع دیگر از نیمه هادی های تولیدی شرکت ABB را شامل می شوند. این دست محصولات از آن جا که به سادگی می توانند به اشکال الکتریکی و مکانیکی به یک مجموعه متصل شوند دارای مزیت نسبی در مقایسه با محصولات مشابه می باشند. تریستور (Thyristor) دیگر نیمه هادی تولیدی ABB است در صنایع الکتریکی با قدرت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نیاز روز افزون صنایع امروز به کارآمدی انرژی، تریستورها بهترین ابزار برای انتقال و توزیع انرژی به شمار می روند و از لحاظ بازدهی، اطمینان و صرفه اقتصادی نمونه اند. باید افزوده شود که شرکت ABB اولین تولید کننده تریستورهای ۶ اینچی به شمار می رود. دیود (Diode) و تریستور Gate Turn-off از دیگر نیمه هادی های تولیدی شرکت ABB به شمار می روند که به فراخور نیاز در زمینه های مختلف دارای کاربرد هستند.

چنان که اشاره شد تولیدات شرکت سوئیسی ABB به محصولات اتوماسیون صنعتی محدود نمی شود و این شرکت در زمینه تولید اتاق کنترل، درایورها، محصولات ولتاژ بالا و ولتاژ پایین، ابزارهای اندازه گیری و آنالیز، موتورها و ژنراتورها، و ابزارها و تجهیزات محافظت و کنترل نیز دارای اعتبار جهانی است، اما بر حسب ماهیت خدمات گروه صنعتی کاسپین، و نیز با توجه به اقبال داخلی محصولات اتوماسیون صنعتی ABB در این نوشتار به معرفی این دسته محصولات پرداخته و معرفی سایر محصولات ABB را به نوشته های بعدی محول خواهیم کرد. گروه صنعتی کاسپین آماده است سفارشات و درخواست های مشتریان گرامی را در زمینه تأمین محصولات، و سایر خدمات شرکت ABB در اختیار ایشان قرار دهد. کافی است که با یکی از مجاری ارتباطی معرفی شده در وبسایت تماس حاصل فرمایید و نسبت به کم و کیف خدمات گروه صنعتی کاسپین در این زمینه اطلاعات بیشتری حاصل کنید.

لینک سایت ABB

کپی مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است.

5/5 - (2 امتیاز)
تعداد بازدید ها : 1,471
فهرست